Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na rynku jest już ponad 10 tys. bankomatów zbliżeniowych. Ale liczba wszystkich urządzeń systematycznie się zmniejsza

W ciągu kwartału zniknęło 260 bankomatów, a w ciągu roku – już prawie tysiąc

Trwa negatywny trend na rynku bankomatów. Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec marca bieżącego roku sieć tych urządzeń liczyła w Polsce 21144 sztuki. To o 260 maszyn mniej niż w grudniu ubiegłego roku i 939 mniej niż w marcu 2021 r. Negatywny trend, rozwijający się już od jakiegoś czasu, trwa zatem w najlepsze.

Przeczytajcie także: W 2020 roku wzrosła liczba ataków na bankomaty

W minionym kwartale bankomaty były wycofywane z użytkowania przez większość działających na rynku sieci. Wyjątek stanowiły jedynie BPS (wzrost o 9 urządzeń) i Cashline (bez zmian w stosunku do grudnia 2020 r.).

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, tak i w I kw. 2021 r. największą siecią bankomatów był Euronet, który miał bez mała 7 tys. maszyn. Na drugiej pozycji uplasowała się firma IT Card (4261), a na trzecim pierwsza sieć bankowa, a więc ta należąca do PKO BP (2972).

Przeczytajcie także: Blik zaraportował dwa razy więcej transakcji niż przed rokiem

Ciekawostką może być natomiast fakt, że po raz pierwszy w historii liczba bankomatów umożliwiających wypłatę gotówki zbliżeniowo przekroczyła 10 tys. sztuk i wyniosła 10086. To zasługa m.in. Banku BPS, który po raz pierwszy zaraportował funkcjonowanie w swojej sieci takich maszyn. Przypomnę, że bankomaty zbliżeniowe są bezpieczniejsze od tradycyjnych, bo umożliwiają transakcje bez wkładania karty do czytnika (wypłata jest inicjowana poprzez przyłożenie karty do czytnika, podobnie jak odbywa się płatność w terminalu sklepowym). To pozwala uniknąć skopiowania danych karty przez nakładki instalowane na bankomatach przez przestępców.

Liczba urządzeń akceptujących Blika wynosiła w marcu tego roku 19061. Poniżej szczegółowe dane.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies