Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Autopay planuje międzynarodową ekspansję. Spółka otrzymała licencję instytucji płatniczej od Banku Litwy

Autopay Europe, która właśnie otrzymała licencję w Wilnie, to spółka należąca do trójmiejskiej firmy Blue Media

Bank Litwy poinformował o wydaniu dwóch nowych zezwoleń. Jednym z nich jest licencja instytucji płatniczej, którą otrzymała spółka Autopay Europe. Czytelnicy cashless.pl dobrze znają Autopay, bo to wielokrotnie opisywana tu i należąca do trójmiejskiej firmy Blue Media spółka oferująca system płatności za przejazdy autostradami w Polsce. Z informacji opublikowanych przez Bank Litwy wynika, że Autopay Europe, na podstawie otrzymanej właśnie zgody, może świadczyć usługi inicjowania płatności oraz pozyskiwać dane z rachunków bankowych swoich klientów za ich zgodą.

Przeczytajcie także: Aplikacją Autopay można opłacić mycie auta

Ponadto, jak głosi komunikat litewskiego banku centralnego, Autopay Europe zamierza świadczyć usługi na kilku rynkach europejskich, a więc: litewskim, niemieckim, łotewskim, estońskim, polskim, hiszpańskim i czeskim.

To, że Autopay chce się rozwijać poza Polską, nie było specjalną tajemnicą, bo przedstawiciele spółki już wielokrotnie w przeszłości to deklarowali. Komunikat Banku Litwy zdradza jednak gdzie, poza Polską, można w najbliższym czasie spodziewać się usług polskiego fintechu.

Przeczytajcie także: Autopay oferuje już aplikację dla urządzeń Huawei

Przypomnę, że Autopay to przede wszystkim aplikacja mobilna, która umożliwia dodanie numeru rejestracyjnego samochodu oraz karty płatniczej. Kamery na bramkach autostradowych rozpoznają auto i automatycznie podnoszą szlabany, a płatność pobierana jest z rachunku powiązanej karty. Za pomocą Autopay można także zapłacić za parkowanie w wybranych lokalizacjach czy uregulować rachunek w myjniach samochodowych.

Natomiast opublikowany właśnie komunikat Banku Litwy informuje o udzieleniu jeszcze jednej licencji podmiotowi działającemu na polskim rynku. Chodzi o izraelską firmę Nayax, która dostarcza różne rozwiązania technologiczne oparte o terminale płatnicze. Nayax już miał licencję instytucji pieniądza elektronicznego wydaną na Litwie, ale obecnie uzyskał jej rozszerzenie. Dzięki temu będzie mógł m.in. wydawać i wymieniać instrumenty płatnicze takie jak karty, czy przetwarzać płatności.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies