Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto 7 przykazań bezpiecznej e-bankowości. Nie czytajcie, jeżeli uważacie, że nic Wam nie grozi

Z badań wynika, że bankując w sieci czujecie się bezpiecznie i to Wasza największa słabość, bo tracicie czujność. Oto kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli ustrzec się przed utratą pieniędzy. Mamy też dla Was upominki z okazji Dnia bezpiecznego internetu

Obchodzone jutro święto stało się pretekstem do publikacji badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga działającą przy Citi Handlowym. Wynika z nich, że bankowość internetową i mobilną za bezpieczne uważa co drugi użytkownik – tak oceniło je 52 proc. respondentów. Zauważalna jest zależność między postrzeganiem e-bankowości jako bezpiecznej a wykształceniem. Im wyższe, tym mniej obaw o konto internetowe.

Przeczytajcie także: Ktoś otworzył Wam konto na przelew? Zastrzeżcie dokumenty

Fundacja Kronenberga sprawdziła też, jakim zaufaniem klienci banków darzą bankowość elektroniczną. Ponownie okazuje się, że nastawienie do niej ma wyraźny związek z wykształceniem. Bankowości elektronicznej i mobilnej ufa aż 73 proc. osób, które ukończyły studia. Posiadacze konta bankowego mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe są dużo bardziej sceptyczni. Bankowości elektronicznej i mobilnej ufa odpowiednio 32 i 35 proc. z nich.

Z corocznego raportu "Postawy Polaków wobec finansów" przygotowanego przez fundację wynika także, że spośród Polaków, którzy posiadają konto osobiste w banku, ponad połowa zarządza nim za pośrednictwem komputera lub telefonu (53 proc.). Odsetek ten wzrasta wraz z zasobnością portfela – w grupie osób, której wystarcza na wszystkie codzienne wydatki wynosi 62 proc. W sieci najczęściej dokonujecie przelewów (83 proc.) i sprawdzacie stan konta (70 proc.).

Przeczytajcie także: WeChat – komunikator, który chce zastąpić bank

Eksperci potwierdzają, że cyberbezpieczeństwo zapewnia przede wszystkim wiedza i konsekwencja w przestrzeganiu podstawowych zasad. Przypominamy zatem siedem przykazań bezpiecznej e-bankowości:

  1. Zainstaluj dobry program antywirusowy i aktualizuj go regularnie.
  2. Sprawdzaj adres strony logowania (zwracaj uwagę, czy na pasku jest właściwy adres Twojego banku).
  3. Wymyśl naprawdę trudne hasło i zmieniaj je regularnie.
  4. Stosuj się do procedur bezpieczeństwa swojego banku.
  5. Nie korzystaj z e-bankowości w niesprawdzonych sieciach (kafejki internetowe, publiczne WI-FI).
  6. Nie reaguj na podejrzane e-maile i smsy.
  7. Pilnuj danych swojej karty bankowej i nie udostępniaj osobom trzecim.

Z okazji jutrzejszego dnia mamy też dla Was drobne upominki. O książce "Zero", której cashless.pl udzielił patronatu, mogliście przeczytać tutaj. Jej autor austriacki pisarz Marc Elsberg zasłynął w 2012 roku książką "Blackout", która szybko wspięła się na światowe listy bestsellerów. Pokazywała Europę ogarniętą chaosem z powodu przerwy w dostawie prądu. "Zero" daje obraz innej apokalipsy – świata zarządzanego przez wszędobylską "ośmiornicę", która karmi się danymi. Ta książka to przede wszystkim doskonały thriller, który trzyma w napięciu, wciąż stawiając bohaterów w sytuacjach, pozornie, bez wyjścia.

Do wygrania są dwa egzemplarze powieści. Aby otrzymać jeden z nich, wystarczy napisać do nas na adres kontakt@cashless.pl i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to akurat Wam mamy podarować książkę. Wybierzemy najciekawsze wypowiedzi.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies