Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Grupa przestępcza włamywała się na konta bankowe z pomocą SMS-ów. Aresztowano już 17 osób

Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań. Podejrzani okradali osoby z całego kraju

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali na polecenie gliwickiej prokuratury 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy włamywali się na rachunki internetowe i wyprowadzali z nich pieniądze. Wszyscy podejrzani zostali decyzją sądu aresztowani. Prokuratura przekonuje, że ta wielowątkowa sprawa ma charakter rozwojowy i mogą w nią być zamieszane także inne osoby. Ofiarą tego przestępstwa padali ludzie z całego kraju.

Przeczytajcie także: Adyen pozyskuje kolejnych klientów w Polsce

Jak wyjaśnili śledczy, członkowie grupy opierali swój proceder na wysyłaniu SMS-ów informujących ofiarę o konieczności dopłacenia do jakiejś usługi, np. wstrzymanej paczki. Wiadomość zawierała link, który prowadził na fałszywą stronę firmy i bankowości elektronicznej. Od grudnia 2020 roku członkowie grupy przygotowali 50 różnych fałszywych linków. Z ich pomocą podejrzani przejmowali loginy i hasła, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunku i mogli z niego pozyskiwać zdeponowane środki. Dodatkowo oszuści zaciągali na tych kontach pożyczki, a uzyskane w ten sposób pieniądze również wyprowadzali.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa ma nową prezes

Skradzione pieniądze transferowano na konta w różnych bankach w Polsce i za granicą, część wypłacano z bankomatów lub inwestowano w kryptowaluty. Śledczy ustalili, że numery telefonów wykorzystywane przez oszustów były rejestrowane na obcokrajowców, zazwyczaj Białorusinów lub Ukraińców. Do tej pory wskazano kilkaset numerów abonenckich wykorzystywanych w tym procederze. Zabezpieczono też telefony komórkowe, karty sim, tablety. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem, oszustw, bezprawnego uzyskania informacji i prania brudnych pieniędzy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies