Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trzeba rozliczyć podatek od kryptowalut? Pomoże w tym Cryptiony

Podstawowy pakiet usług łódzkiego startupu jest darmowy. Za rozbudowane wersje trzeba zapłacić od 200 do 600 zł

Do końca kwietnia należy rozliczyć się z urzędem skarbowym, dotyczy to również osób, które obracają kryptowalutami. A tych przybywa za sprawą rosnącej popularności cyfrowego pieniądza. Dochody z tego źródła zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje według stawki 19 proc. PIT. Należy je wykazać w zeznaniu rocznym na PIT-38. Jeśli ktoś nie wie, jak to zrobić, w sukurs przychodzi mu narzędzie Cryptiony opracowane przez łódzki startup Cryptiony R&D.

Przeczytajcie także: Niepewna przyszłość polskiego Aegonu

To młody projekt, który wystartował zaledwie kilka tygodni temu. Jego twórcy przekonują, że narzędzie jest proste w obsłudze i ułatwi rozliczanie podatku od kryptowalut. Aby to zrobić, trzeba założyć konto na stronie startupu. Użytkownik powinien też zintegrować aplikację internetową z kontami na giełdach kryptowalutowych (możliwe są integracje m.in. z Binance, Revolut, Coinbase czy BitBay). Jeżeli transakcje przeprowadzono na giełdach, z którymi Cryptiony nie oferuje integracji, można zaimportować historię transakcji z pliku.

Gdy program zdobędzie potrzebne dane, wyliczy zobowiązania podatkowe. Apka przygotuje też raport. Zawarte w nim dane należy przenieść do zeznania podatkowego. Startup podkreśla w swoim komunikacie, że program pozwala na bieżąco śledzić zobowiązania wobec fiskusa, dzięki czemu łatwiejsza staje się optymalizacja podatkowa.

Przeczytajcie także: Płatność za parkowanie bezpośrednio z konta Revolut

Ile trzeba za to zapłacić? Podstawowy pakiet (do 10 transakcji w roku między tradycyjnymi walutami a cyfrowymi, nieograniczona liczba transakcji krypto-krypto) jest darmowy. Za pakiet starter trzeba zapłacić blisko 200 zł (do 300 transakcji z wykorzystaniem walut tradycyjnych), a za wersję Pro niemal 600 zł – w tym przypadku nie obowiązuje limit transakcji. Za usługę można zapłacić z pomocą przelewu, Blika lub PayPala.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies