Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Użytkownicy Apple Pay i Google Pay w Polsce dodali do płatności mobilnych już ponad 4,7 mln kart. Świeże dane na koniec 2020 r.

W ciągu minionego kwartału liczba kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych wzrosła o ponad 300 tys.

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec ubiegłego roku klienci banków z Polski do różnego rodzaju mobilnych płatności zbliżeniowych mieli dodanych ponad 4,7 mln kart. To o ok. 330 tys. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku oraz o ponad 2 mln więcej niż w IV kw. 2019 r.

Warto zaznaczyć, że liczba kart dodanych nie jest równa liczbie użytkowników płatności mobilnych. Często jedna karta jest dodawana do kilku urządzeń. Z informacji udostępnianych przez niektóre instytucje wynika, że osób korzystających z płatności mobilnych jest zwykle o kilka, kilkanaście procent mniej niż kart mobilnych.

Przeczytajcie także: Brytyjczycy podnoszą limit na płatności bez PIN

Banki z Polski oferują kilka różnych systemów zbliżeniowych płatności mobilnych, w tym Apple Pay (płatności smartfonami z systemem iOS), Google Pay (analogiczne rozwiązanie dla użytkowników smartfonów z Androidem), Garmin Pay i Fitbit Pay (płatności smartwatchami sportowymi) oraz HCE (płatności mobilne dostępne bezpośrednio w aplikacjach bankowych).

Największą popularnością cieszą się płatności Apple Pay i Google Pay. Rozwiązania Garmin Pay i Fitbit Pay pozostają niszowe. Natomiast HCE powoli odchodzi do lamusa a coraz więcej instytucji rezygnuje z oferowania tej usługi, zastępując ją płatnościami Google Pay.

Przeczytajcie także: Pekao kończy z płatnościami HCE

Wracając do statystyk z IV kw. 2020 r. W rzeczywistości kart dodanych do płatności mobilnych jest więcej, niż wynikałoby to z danych cashless.pl. Wszystko dlatego, że część banków wciąż nie uwzględnia w przekazywanych nam informacjach kart dodanych do Apple Pay (to np. mBank czy PKO BP). Instytucje zasłaniają się przy tym umowami o poufności zawartymi z dostawcą usługi.

Jak widzicie w poniższej tabeli, bankiem, który może pochwalić się największą liczbą kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych w grudniu ubiegłego roku, był Santander. Wysoko są także Millennium, mBank, ING i PKO BP – wszystkie mają więcej niż pół miliona kart dodanych do usług mobilnych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies