Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Citibank wypowiada umowy starych kart kredytowych. W zamian proponuje nowe, z maksymalnym oprocentowaniem

Oprocentowanie wielu kart kredytowych w Citi Handlowym jest kilka razy niższe od dopuszczalnego limitu

Jeden z czytelników cashless.pl doniósł, że Citibank wypowiada umowy starych kart kredytowych. Chodzić ma m.in. o karty Silver, Gold i Platinum (z informacji umieszczonych na stronie internetowej Citi wynika, że kart tych rzeczywiście nie ma już w bieżącej sprzedaży). W zamian proponuje klientom zawarcie umowy o kartę Mastercard World. Z pisma Banku Handlowego kierowanego do klientów wynika, że bank przeniesie zadłużenie na nową kartę, a zmiana nie wpłynie na zasady korzystania z dodatkowych usług związanych z kartą, np. ubezpieczeń.

Przeczytajcie także: Dlaczego klienci nie chcą kupować kart kredytowych?

Citibank w piśmie przewodnim do wypowiedzenia umowy podkreśla też wiele zalet, jakie ma karta Mastercard World. Można z niej korzystać bezpłatnie, gdy wykona się transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 300 zł miesięcznie (w przeciwnym razie trzeba będzie za nią płacić 18 zł za każdy miesiąc). Dodatkowo pierwszy rok korzystania z karty jest darmowy bez względu na aktywność użytkownika. Bank pisze również, że za płacenie kartą przyznaje punkty w programie lojalnościowym, a na powitanie będzie to równowartośći 50 zł.

Decyzja Citibanku wynika prawdopodobnie z chęci dostosowania oferty do nowych regulacji maksymalnego oprocentowania kredytów konsumenckich. Przypomnę, że kiedyś obliczało się je mnożąc przez cztery stopę lombardową Narodowego Banku Polskiego. Po ubiegłorocznych obniżkach wynosi ona 0,5 proc., co oznacza że oprocentowanie kredytów, także w kartach, nie mogłoby wedle tych zasad wynosić więcej niż 2 proc. w skali roku. Później jednak przepisy zmieniono i obecnie maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich to 7,2 proc.

Przeczytajcie także: Citi podaje szczegóły konta Plex

Okazuje się jednak, że wiele banków "zaspało" i nie zmieniło zasad obliczania oprocentowania kredytów w kartach. Ich użytkownicy mogą więc korzystać z finansowania, którego koszt jest bardzo niski w porównaniu z kosztem produktów oferowanych przez inne instytucje. Sytuacja ta dotyczy także części klientów Citibanku. We wspomnianym wyżej piśmie Handlowy zwraca uwagę, że oprocentowanie kredytu w karcie Mastercard World będzie równe maksymalnemu limitowi dopuszczalnemu przez prawo.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies