Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ustanowił kuratora w Krakowskim Banku Spółdzielczym. Co to oznacza dla klientów?

KNF pisze, że mimo wprowadzenia kuratora KBS ma normalnie obsługiwać klientów. Działać będzie także dotychczasowy zarząd banku, na czele którego stoi były wiceprezes KIR

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała wczoraj wieczorem o wprowadzeniu swojego kuratora do Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Została nim Elżbieta Staniszewska-Antoniak (w przeszłości m.in. dyrektorka Centrum Doradczego w Nordea Bank Polska czy kierowniczka oddziału Millennium). Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu, a kurator zacznie pracę w KBS w poniedziałek, 1 marca bieżącego roku.

Przeczytajcie także: KBS wdrożył kolejny system płatności mobilnych

KNF pisze w komunikacie prasowym, że celem ustanowienia kuratora jest poprawa sytuacji ekonomiczno-finansowej KBS. Kurator ma zapewnić sprawny przepływ informacji między bankiem a nadzorem i umożliwić bieżące monitorowanie działań podejmowanych przez krakowską instytucję. Z informacji KNF wynika ponadto, że wprowadzenie kuratora do KBS w żaden sposób nie ogranicza pracy zarządu banku i nie powinno mieć wpływu na bieżącą obsługę klientów.

KBS to kolejny w ostatnim czasie bank spółdzielczy, który zmaga się z problemami skutkującymi działaniami ze strony nadzoru. Przypomnę, że w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o przymusowej restrukturyzacji Banku Spółdzielczego w Przemkowie – został przejęty przez SGB. Z kolei w styczniu 2020 r. podobnemu procesowi poddany został Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka. Jego działalność przejął utworzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – Bank Nowy BFG. Natomiast pod koniec ubiegłego roku podjęto decyzję o przymusowej restrukturyzacji także pierwszego komercyjnego banku – Idea Bank został przejęty przez Pekao.

Przeczytajcie także: BFG restrukturyzuje kolejny bank spółdzielczy

Krakowski Bank Spółdzielczy to jedna z największych tego typu instytucji w kraju działająca poza zrzeszeniami BPS i SGB. Ostatnio mogliście przeczytać o nim w serwisie cashless.pl między innymi w połowie ubiegłego roku, gdy instytucja pochwaliła się udostępnieniem klientom płatności Apple Pay, a wcześniej – trzech innych systemów płatniczych, takich jak Fitbit Pay, Garmin Pay i Google Pay. Na czele KBS stoi Dariusz Marcjasz, były wiceprezes KIR.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies