Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy wariant kradzieży z użyciem Facebooka. Znajomi proszą o opłacenie zamówienia

Proceder przypomina cieszącą się złą sławą metodę oszustw przy wykorzystaniu kodów Blik

Zespół CERT Polska ostrzega w mediach społecznościowych przed nową metodą wykorzystywaną przez oszustów. Przestępcy przejmują konta w serwisie Facebook i podszywając się pod ofiarę, kontaktują się z jej znajomymi. Włamywacz prosi o opłacenie zamówienia. Na screenach przedstawionych przez specjalistów od bezpieczeństwa widać niewielką sumę, która może uśpić czujność. Proceder ten prowadzi jednak do utraty nawet całości środków z konta.

Przeczytajcie także: Właściciel przeglądarki Opera uruchamia nowy fintech

Jeżeli znajomy zgodzi się na opłacenie rzekomego zamówienia, otrzymuje od przestępcy link, który prowadzi na stronę imitującą serwis PayU. Dostępną opcją płatności jest przelew, a żeby go wykonać, należy się zalogować w bankowości elektronicznej. Podanie tych informacji na fałszywej stronie prowadzi oczywiście do utraty danych, a w konsekwencji także pieniędzy z rachunku. Jeżeli ktoś bardzo chce pomóc w takiej sytuacji, powinien inną drogą, np. telefonicznie, skontaktować się ze znajomym, który zwrócił się z prośbą.

Przeczytajcie także: Klik-24 zyskał status małej instytucji płatniczej

Przedstawiony schemat przypomina o popularnej od dłuższego czasu metodzie przy wykorzystaniu kodów Blik. Także i w tym przypadku oszuści włamują się na konto na Facebooku i proszą o pieniądze osoby z listy znajomych ofiary. Nierzadko ponaglają, tłumacząc, że sprawa jest pilna i ważna. Oszust chce wypłacić pieniądze z pomocą Blika, a rozmówca podaje mu kod i następnie akceptuje płatność w aplikacji mobilnej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies