Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie dajcie się nabrać na fałszywe oferty pracy od operatora Przelewy24. Przestępcy prawdopodobnie szukają w ten sposób słupów

Fałszywe ogłoszenia operatora serwisu Przelewy24 ukazują się na portalu Facebook

PayPro, właściciel serwisu Przelewy24, ostrzega przed akcją phishingową, w ramach której ktoś zamieszcza fałszywe ogłoszenia o pracy w tej firmie. Oferty nie pochodzą jednak z PayPro i nie są w jakikolwiek sposób związane z tą spółką ani prowadzonym przez nią serwisem, a ich celem jest zapewne pozyskanie tzw. słupów, czyli osób, których dane zostaną wykorzystane do przestępstw związanych z transferem pieniędzy.

Przeczytajcie także: Santander będzie wysyłał do klientów linki w SMS-ach i mailach

Fałszywe ogłoszenia ukazują się na portalu Facebook. Autor postów proponuje pracę w polskiej firmie, z wynagrodzeniem od 2,1 tys. zł netto za 2-3 godziny dziennie aktywności. Po szczegóły zaprasza do korespondencji prywatnej. Skuszone tą propozycją osoby dowiadują się w bezpośredniej wiadomości, że oferta rzekomo dotyczy firmy PayPro, działającej w branży płatności online, która poszukuje pracowników na stanowisko "pośrednik płatności" w zespole testerów płatności.

Opis zadań, które przewidziano dla nowego pracownika, wygląda następująco: "Przez pierwszy miesiąc na Pani/Pana konto będą przychodzić losowo wygenerowane przelewy z naszego systemu. Nasz system generuje różne przelewy oraz testuje ich algorytmy, są to przelewy typu: Elixir, Express Elixir, Sorbnet itd. Pana/Pani zadaniem przez pierwszy miesiąc jest wypłacanie pieniędzy bankomatem lub w placówce, a następnie wpłata na poczcie na dane, które udostępnimy". Obiecywane wynagrodzenie to 2,1 tys. zł netto, a dodatkowo 5 proc. od każdego przelewu testowego.

Przeczytajcie także: Rozbito gang cyberprzestępców

PayPro prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie oszustwa do Centrum pomocy Facebooka. Zapewnia przy tym, że nigdy nie poszukuje pracowników przez to medium społecznościowe, a jedynie przez własną stronę oraz portale takie jak Pracuj.pl czy GoWork.

Prawdopodobnie celem autorów fałszywych ogłoszeń o pracy w PayPro na Facebooku jest znalezienie osób, które posłużą jako tzw. słupy. Zwykle proceder taki służy praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw. Niekiedy też oszuści, oferując pracę, proszą o dane osobowe, za pomocą których zakładają w bankach konta wykorzystywane później do zaciągania pożyczek.

W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o podobnym ataku, którego doświadczyły Polskie ePłatności. Przestępcy podszywali się pod pracowników PeP i oferowali przypadkowym osobom dzierżawę rachunków bankowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies