Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rozbito gang cyberprzestępców. Zarabiali miliony m.in. na fikcyjnych sklepach internetowych i fałszywych bramkach płatności

Tylko funkcjonowanie fałszywych sklepów mogło narazić na stratę pieniędzy kilka tysięcy osób

Policja poinformowała, że wspólne działania funkcjonariuszy z kilku miast, specjalistów z CERT oraz prokuratorów pozwoliły rozpracować grupę cyberprzestępczą liczącą co najmniej 60 osób. Prawie połowię z nich tymczasowo aresztowano, są im stawiane zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (lub kierowania nią), prania brudnych pieniędzy, oszustw komputerowych, kradzieży z włamaniem na konta bankowe czy hackingu. Grupa mogła nielegalnie zdobyć miliony zł.

Przeczytajcie także: KIR podsumowuje wdrożenia usługi mojeID w minionym roku

Podejrzani odgrywali różne role w cyberprzestępczym procederze. Część z nich tworzyła i obsługiwała sklepy internetowe, na których reklamę wydawano pokaźne sumy – dzięki temu oszustom łatwiej było dotrzeć do ofiar. Nieświadomi zagrożenia klienci wpłacali pieniądze za towar, który do nich nie trafiał. Zatrzymani dzwonili jednak do klientów i uspokajali ich, podawali rzekomą przyczynę opóźnień, by maksymalnie wydłużyć funkcjonowanie sklepu pod konkretną nazwą. W ten sposób ucierpieć mogło nawet kilka tysięcy osób.

Oszuści prowadzili też działalność phishingową. Tworzyli fałszywe bramki płatności (podszywali się pod znane platformy) i masowo rozsyłali SMS-y z horoskopami, informacjami o rzekomej przesyłce czy wezwania do zapłaty od dostawców mediów. Wiadomości te zawierały linki do fałszywych stron internetowych, które pozwalały zdobywać loginy i hasła do bankowości elektronicznej. W ten sposób czyszczono konta pokrzywdzonych. Śledczy ustalili, że tylko jeden z podejrzanych mógł wysłać blisko 40 tys. SMS-ów do potencjalnych pokrzywdzonych.

Przeczytajcie także: Answear.com zadebiutował na giełdzie

Inna grupa podejrzanych zajmowała się zakładaniem kont w bankach, nierzadko wykorzystując do tego tzw. słupy. Na rachunki trafiały środki pochodzące z przestępstw, a następnie były one transferowane na kolejne konta. Część środków była wypłacana w bankomatach, część trafiała na giełdy kryptowalut. W ramach swoich działań funkcjonariusze wykonali ponad 100 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono sprzęt elektroniczny, dokumenty, karty bankowe i karty SIM zarejestrowane na podstawione osoby. Przejęto także broń, narkotyki oraz maski i przebrania wykorzystywane do wypłat pieniędzy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies