Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prokuratura: przed sądem stanie członek grupy kradnącej pieniądze z rachunków bankowych. Chodzi o kilka mln zł

W wyniku działalności tej grupy pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób i firm z Polski oraz innych krajów europejskich

Prokuratura Krajowa poinformowała, że do Sądu Okręgowego w Koszalinie skierowany został akt oskarżenia przeciwko członkowi zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych. Środki te były następnie transferowane na Ukrainę. W skład grupy wchodzili Polacy, Białorusini oraz Ukraińcy, a ich łupem mogła paść równowartość nawet kilku mln zł. Sprawa ma podobno charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Przeczytajcie także: SMS z wezwaniem do zapłaty od PGE? To może być oszustwo

Grupa działała w 2013 roku na terenie Polski, ale też innych państw europejskich. Jej członkowie trudnili się internetowymi kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych. Transfer tych środków na Ukrainę odbywał się z pomocą kont należących do tzw. mułów pieniężnych. Osoby te były pozyskiwane do współpracy za pośrednictwem ogłoszeń z ofertami pozorującymi legalną pracę. Po przyjęciu na własny rachunek pieniędzy pochodzących z przestępstwa, przekazywali je na Wschód z pomocą systemu Western Union.

Przeczytajcie także: Trump zbanował chińskie aplikacje płatnicze

W trakcie śledztwa ustalono, że oskarżony mężczyzna w grupie przestępczej pełnił funkcję "przewodnika mułów pieniężnych", czyli nadzorował telefonicznie ich działania. Oprócz zarzutu udziału w grupie przestępczej, mężczyzna usłyszał zarzut prania skradzionych pieniędzy. Czyny te są zagrożone karą 10 lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalili do tej pory, że w wyniku działalności przestępców pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób i podmiotów z Polski, ale też z Austrii, Niemiec, Włoch i Portugalii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies