Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
SMS z wezwaniem do zapłaty od PGE? Uważajcie, to może być oszustwo

Klient, który otrzymał podejrzaną wiadomość, powinien skontaktować się bezpośrednio z firmą

CyberRescue zajmujące się bezpieczeństwem w internecie, opublikowało ostrzeżenie dotyczące wiadomości SMS z wezwaniem do zapłaty. Rozsyłający je oszuści podszywają się pod pracowników PGE Obrót i informują klientów tej spółki o konieczności pilnej zapłaty za energię elektryczną. Ewentualny brak reakcji skutkować ma przerwą w dostawie prądu. Specjaliści ostrzegają, że działanie według instrukcji przestępców może doprowadzić do utraty pieniędzy z konta bankowego.

Przeczytajcie także: Opłaty za brak OC komunikacyjnego idą w górę

Rozsyłane przez oszustów wiadomości SMS wyglądają wiarygodnie, zawierają też link do płatności. Nie należy w niego klikać. Podobnie jest z prośbami o instalację aplikacji – szczególnie, gdy nie pochodzą one z oficjalnego sklepu Apple lub Google. W jaki sposób klient może sprawdzić, czy rzeczywiście powinien uiścić opłatę? Trzeba wykorzystać swoje konto w PGE albo zadzwonić do firmy i skonsultować to z jej pracownikiem.

Przeczytajcie także: SGB wyłącza starą aplikację mobilną

Problem stanowią nie tylko pochodzące od oszustów SMS-y – zaledwie wczoraj mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl o fałszywej witrynie banku Pekao. Chociaż strona została przygotowana w języku angielskim i wydaje się mało prawdopodobnie, by stanowiła realne zagrożenie, można zakładać, że przestępcy w końcu przygotują podobną w języku polskim. Ma to związek z przymusową restrukturyzacją Idea Banku, w czym udział bierze Pekao. Obie instytucje ostrzegły już klientów, że proces ten mogą zechcieć wykorzystać oszuści.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies