Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe rosną. W III kw. 2020 r. było ich już prawie 19 mln

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika też, średnia wartość szybkiego przelewu wynosi około tysiąc złotych

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych w III kw. ubiegłego roku. Znaleźć tam można m.in. informacje na temat dwóch najpopularniejszych wśród klientów indywidualnych systemów przelewów ekspresowych, czyli Blue Cash i Express Elixir. Dane świadczą o kontynuacji trendu polegającego na dynamicznym wzroście zainteresowania szybkimi przelewami wśród klientów.

Przeczytajcie także: mPay ma nowego inwestora

NBP podał więc, że w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. klienci banków z Polski wykonali łącznie 18,8 mln przelewów ekspresowych na łączną kwotę 19 mld zł. Kwartał wcześniej transakcji było 14,7 mln na kwotę 16,9 mld zł.

W przypadku przelewów Blue Cash to w analizowanym okresie było ich 2,3 mln (wzrost o 10 proc. z 2,1 mln kwartał wcześniej) na łączną kwotę 2,4 mld zł (wzrost o 14 proc. z 2,1 mld zł). Średnia kwota transakcji wyniosła 1058 zł (wzrost o 4 proc.).

Przeczytajcie także: PKO wycofuje z oferty większość lokat terminowych

Natomiast w systemie Express Elixir w III kw. 2020 r. odnotowano 16,5 mln transakcji na kwotę 16,6 mld zł. Pod względem liczby jest to wzrost kwartalny o 31 proc., a pod względem wartości – o 13 proc. To oznacza, że mocno spadła średnia wartość przelewu w systemie zarządzanym przez KIR, do 1008 zł z 1167 zł kwartał wcześniej. Szczególnie duży wzrost liczby transakcji Express Elixir wynika prawdopodobnie ze wzrostu popularności przelewów P2P Blikiem, który wykorzystuje do nich właśnie system Express Elixir.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies