Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe w czasie pandemii. Blue Cash traci. Express Elixir zyskuje głównie dzięki Blikowi

Z danych NBP wynika, że w II kw. 2020 r. klienci banków z Polski zlecili 14,7 mln przelewów ekspresowych w systemach Blue Cash i Express Elixir, o ponad 1,2 mln więcej niż kwartał wcześniej

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące statystyk systemów rozliczeniowych odnotowanych w II kw. 2020 r. Wynika z nich, że użytkownicy dwóch najpopularniejszych usług z tego obszaru, a więc systemu Blue Cash oraz Express Elixir, zlecili we wspomnianym okresie 14,7 mln transakcji, na łączną kwotę 16,9 mld zł. Dla porównania w kwartale kończącym się w marcu bieżącego roku transakcji było 13,45 mln, a ich wartość osiągnęła poziom 17,7 mld zł.

Zmiany transakcyjności wyglądają jednak różnie dla poszczególnych systemów. Express Elixir zanotował w okresie od kwietnia do czerwca dalszy wzrost zarówno liczby jak i wartości transakcji. Za pomocą tego systemu zrealizowano 12,6 mln przelewów (o 21 proc. więcej niż w I kw.) na kwotę 14,8 mld zł (wzrost o 2 proc. względem poprzedniego okresu). Mocno, bo o 16 proc., spadła średnia wartość pojedynczego przelewu, z 1,4 tys. zł do 1,2 tys. zł.

Przeczytajcie także: Santander utrzymuje bezpłatne przelewy ekspresowe

System Blue Cash zanotował gorszy kwartał. Liczba transakcji w porównaniu z okresem zakończonym w marcu zmniejszyła się o 32 proc., do 2,1 mln, a wartość – o 35 proc., do 2,1 mld zł.

Jak się wydaje wzrosty statystyk systemu Express Elixir były możliwe przede wszystkim dzięki rosnącej popularności przelewów P2P (na numer telefonu odbiorcy) realizowanych za pomocą Blika. Ten wykorzystuje do tego infrastrukturę systemu Express Elixir. Z danych NBP wynika, że w II kw. 2020 r. użytkownicy Blika wykonali 8,9 mln transakcji P2P (o 1,7 mln więcej niż w I kw. 2020 r.).

Przeczytajcie także: mBank rezygnuje z przelewów ekspresowych w placówkach

Jak widzicie, przelewy P2P Blikiem stanowią już większość transakcji zlecanych przez Express Elixir. Stąd prawdopodobnie mocny spadek średniej transakcji, bo przelewy P2P opiewają zwykle na niewielkie kwoty. Co ciekawe z danych prezentowanych przez Polski Standard Płatności (operator Blika) wynika, że transakcji P2P w II kw. było jeszcze więcej niż podaje NBP. PSP podaje, że okresie od kwietnia do czerwca blikowicze przesłali pieniądze na numer telefonu odbiorcy 10,6 mln razy. Spółka PSP podała dziś, że przelewy P2P może odbierać już 8 mln klientów.

Tymczasem KIR podał dziś statystyki swoich systemów rozliczeniowych za wrzesień. W systemie Express Elixir, rozliczono w tym okresie 5,82 mln transakcji o wartości 5,8 mld zł. Dla porównania, we wrześniu 2019 r. było to odpowiednio 2,39 mln transakcji na 3,76 mld zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies