Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kłopoty fintechu, w który zainwestował Santander. Amerykański nadzór złożył pozew przeciwko spółce Ripple

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zarzuca fintechowi Ripple, że jego kryptowaluta XRP w istocie jest papierem wartościowym

Ripple Labs, amerykański fintech oferujący różne narzędzia rozliczeniowe oparte na kryptowalucie XRP (jedna z największych walut cyfrowych na świecie), został pozwany przez SEC (tamtejsza Komisja Papierów Wartościowych i Giełd). SEC zarzuca Ripple i jej najważniejszym menedżerom szereg nadużyć finansowych na kwotę ok. 1,3 mld dolarów. Wynikać one mają z tego, że SEC kwestionuje możliwość zaliczenia XRP do kryptowalut. Uważa, że to cyfrowy papier wartościowy, a jego sprzedaż powinna podlegać rygorom takim, jak sprzedaż akcji.

Przeczytajcie także: Santander zaoferuje aplikację wykorzystującą blockchain

Przedstawiciele Ripple Labs odpierają zarzuty. Podkreślają, że amerykańskie władze już w 2015 r. uznały XRP za kryptowalutę, podobnie jak władze w wielu innych krajach. Zagrozili także, że mogą przenieść siedzibę swojej spółki tam, gdzie nadzorcy są mniej restrykcyjni względem cyfrowych pieniędzy, na przykład do Wielkiej Brytanii czy Japonii. Mimo to cena XRP od kilku dni spada. Kurs kryptowaluty, który niedawno wynosił ponad 0,7 dolara obecnie spadł poniżej 0,3 dolara. Niektóre giełdy kryptowalut ogłosiły już zawieszenie obrotów XRP, wśród nich największą jest Bitstamp.

Przeczytajcie także: Santander promuje przelewy w technologii blockchain

Ripple Labs jest fintechem, w który swego czasu zainwestował hiszpański bank Santander. Instytucja nawiązała też bliską współpracę z tą firmą, na mocy której eksperymentuje z międzynarodowymi przelewami rozliczanymi za pomocą kryptowaluty XRP. Usługi takie trafiły także do polskich klientów Santandera. Już w kwietniu 2018 r. bank wdrożył w Polsce a także w Hiszpanii, Brazylii i Wielkiej Brytanii przelewy transgraniczne oparte o blockchain Ripple. Kilka miesięcy temu Santander wprowadził nawet promocję, w ramach której przelewy z wykorzystaniem XRP były przez kilka miesięcy bezpłatne.

Fot. Quoteinspector

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies