Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki i instytucje płatnicze chcą wspólnie walczyć z fraudami. Porozumienie ZBP i PONIP

Celem ogłoszonego dziś porozumienia jest przeciwdziałanie cyberprzestępcom w obszarze usług płatniczych

Związek Banków Polskich i Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności zawarły porozumienie w sprawie wspólnych działań w zakresie bezpieczeństwa. – Celem współpracy ma być m.in. przeciwdziałanie cyberprzestępcom w obszarze usług płatniczych – czytam w komunikacie na temat podpisanego dokumentu.

Przeczytajcie także: Alerty BIK dla klientów ING

– Cyberprzestępcy starają się wykorzystywać działalność niebankowych instytucji płatniczych do upłynniania pieniędzy pochodzących z oszustw popełnianych na szkodę klientów. Dlatego podjęliśmy wspólną deklarację o budowaniu kolejnej linii demarkacyjnej chroniącej naszych wspólnych klientów, która poprzez współpracę banków i niebankowych instytucji płatniczych ma zwiększyć bezpieczeństwo polskiego systemu płatniczego – mówi wiceprezes ZBP – Tadeusz Białek.

Przeczytajcie także: Pekao ostrzega przed fałszywą aplikacją

Na czym konkretnie będzie polegać ta współpraca? Jak powiedział serwisowi cashless.pl prezes PONIP Andrzej Poniński, reprezentowana przez niego organizacja i ZBP zamierzają podjąć rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego na temat informacji towarzyszących transferom pieniędzy. Zgodnie z przepisami powinny one zawierać m.in. dane nadawcy, odbiorcy, itp. Obecnie brakuje uniwersalnego mechanizmu zapewniającego ich przekazywanie. Rozmowy z KNF-em mają pozwolić taki mechanizm wypracować, co umożliwi szybkie reagowanie na próby prania pieniędzy pochodzących z kradzieży czy innych przestępstw.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies