Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Citi dołącza do inicjatywy Mastercarda. Osoby niebinarne i trans mogą umieszczać na kartach wybrane imię

Mastercard uruchomił w USA program "True Names" rok temu. Citi jest pierwszym dużym bankiem, który dołączył do tej inicjatywy

Liczne zachodnie media informują, że bank Citi dołączył do programu Mastercarda "True names" i zaoferował swoim klientom karty kredytowe, na których mogą umieścić preferowane przez siebie imię. "True names" to inicjatywa amerykańskiej organizacji płatniczej w USA, która ma poprawić sytuację osób LGBT+. Od teraz każdy klient Citi może poprosić o nową kartę z wybranym imieniem, przy czym instytucja nie wymaga, by było ono tożsame z tym, które występuje w oficjalnych dokumentach.

Przeczytajcie także: Tęczowa karta od Revoluta

Citi w komunikacie prasowym podkreśla, że dołączając do programu pomaga czuć się akceptowanym osobom niebinarnym i trans – w ten sposób można się do nich zwracać po imieniu, które oddaje to, kim naprawdę są.

Mastercard uruchomił program "True names" w 2019 r w USA a rok później w Europie. Na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań organizacja płatnicza stwierdziła, że osoby niebinarne i trans często spotykają się z nękaniem i odmową świadczenia usług, jeśli podczas płacenia za zakupy na karcie widnieje nieprawidłowe imię.

Przeczytajcie także: Specjalna edycja kart LGBT+

Czy w Polsce należy się spodziewać tego rodzaju udogodnień? Zgodnie z krajowymi przepisami, osoby przed korektą płci i zmianą imienia w dokumentach muszą uruchomić upokarzającą procedurą sądową, w której oskarżą swoich rodziców o to, że błędnie określili płeć przy urodzinach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, osoby transpłciowe w Polsce są najbardziej narażone na przemoc. Doświadczyła jej co druga osoba trans. Karty wydawane z "prawdziwym imieniem" mogłyby w ich przypadku ograniczyć dyskryminację.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies