Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
HCE w BZ WBK tylko dla dorosłych

Zbliżeniowe płatności mobilne w tym banku nie są i na razie nie będą dostępne dla osób w wieku poniżej 18 lat

Trzy miesiące po wprowadzeniu płatności HCE w BZ WBK korzysta z nich już ok. 20 tys. osób. To niemały sukces, ale wynik byłby być może jeszcze lepszy, gdyby nie fakt, że nowe rozwiązanie nie jest dostępne dla klientów niepełnoletnich, którzy nie mogą dziś obejść się bez smartfona. Skąd to ograniczenie?

Przeczytajcie także: HCE w PKO już w styczniu

– O wydanie karty mobilnej za pośrednictwem aplikacji BZWBK24 może ubiegać się tylko pełnoletni posiadacz rachunku z tego względu, iż osoby poniżej 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Standardowo w przypadku kart debetowych (plastikowych) osoby niepełnoletnie mogą zawrzeć umowę w oddziale banku, w obecności przedstawiciela ustawowego bądź prawnego opiekuna. Dla kart debetowych mobilnych zawarcie umowy o instrument płatniczy następuje tylko w aplikacji mobilnej – wyjaśnia Marta Nowacka z obszaru direct banking w BZ WBK.

Dodaje, że osoby poniżej 18-go roku życia mimo, że posiadają dostęp do usług bankowości elektronicznej, to nie mają aktywnej usługi Buy-by-click (BBC), która umożliwia zawieranie umów przez internet. Bank w najbliższym czasie nie planuje wprowadzenia zmian w zakresie tej procedury.

Przeczytajcie także: Getin poprawi płatności HCE

Płatności HCE dostępne są tylko dla dorosłych również w Getinie. Bank ten w ogóle nie oferuje rachunku niepełnoletnim. Z kolei trzeci z banków mający w ofercie płatności HCE, czyli Pekao, umożliwia korzystanie z tej usługi wszystkim klientom, którzy ukończyli 13 lat.

Technologia HCE umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem na podobnej zasadzie jak kartą bezstykową. Dane do transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja zainstalowana na smartfonie. Aby korzystać z płatności HCE, należy mieć smartfona z systemem operacyjnym Android, wyposażonego w antenę zbliżeniową (NFC).

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies