Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak działają cyberprzestępcy? Policja opublikowała historię mieszkańca Zamościa, okradzionego na 180 tys. zł

Klient jednego z banków na własne oczy widział, jak pieniądze znikają z jego rachunku, gdy kontrolę nad komputerem przekazał nieznanemu rozmówcy

Policja i banki niemal codziennie ostrzegają klientów przed różnymi metodami kradzieży pieniędzy, wykorzystywanymi przez cyberprzestępców. Mimo to wciąż są osoby, które nie wykazują należytej ostrożności podczas korzystania z usług finansowych i stają się ofiarami złodziei. Policja, ku przestrodze innych, opublikowała właśnie historię okradzionego w cyniczny sposób klienta, jednego z działających w Polsce banków.

Przeczytajcie także: Policja rozbiła szajkę cyberprzestępców

41-letni mieszkaniec Zamościa ponad rok temu skorzystał z możliwości inwestycji w kryptowalutę, w której ulokował 1000 zł. Gdy kilka dni temu zadzwonił do niego mężczyzna z informacją, że chce przelać zarobione pieniądze, pokrzywdzony był przekonany, że chodzi o inwestycję sprzed roku. Rozmówca polecił, aby 41-latek zalogował się na swoje konto bankowe. Później przekazał informację, że pomoże szybko przeprowadzić transakcję, jednak w tym celu musi włączyć program dający możliwość zdalnego sterowania komputerem.

Nieświadomy zagrożenia pokrzywdzony postępował zgodnie z przekazywanymi instrukcjami i oddał kontrolę nad swoim urządzeniem. Zauważył na ekranie komputera ruchy kursora, których sam nie wykonywał. Widział jak ktoś wchodzi na jego konto i jak pieniądze znikają z jego rachunku. Rozmówca cały czas powtarzał, że jest to standardowa procedura i zapewniał, że za krótką chwilę pieniądze wrócą a aktualnie "są w zawieszeniu". Po tym mężczyzna się rozłączył. Mieszkaniec Zamościa stracił w ten sposób ponad 180 tys. zł.

Przeczytajcie także: Trzy banki ostrzegają przed fałszywym marketem Google Play

Policja ponownie apeluje więc do osób korzystających z różnych usług finansowych w internecie, by zachowały przy tym zdrowy rozsądek oraz dużą ostrożność. I nie dały się nabrać na oferty, w których ktoś proponuje osiągnięcie szybkich i wysokich zysków, bo to najpewniej oszustwo. Należy też pamiętać, by nie udostępniać obcym osobom danych logowania na rachunek oraz nie instalować oprogramowania niewiadomego pochodzenia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies