Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Długa przerwa w działaniu systemu Elixir

Jeśli chcecie wysłać przelewy przed Świętami, to lepiej się pospieszcie

Krajowa Izba Rozliczeniowa uprzedza o dłuższej niż zwykle przerwie w działaniu systemu Elixir, który obsługuje przelewy pomiędzy bankami. Przez kilka dni transfery środków z banku do banku nie będą przez ten system obsługiwane a wszystko oczywiście przez święta. Dłuższa niż normalnie przerwa w działaniu systemu Elixir planowana jest również po Nowym Roku. Ale po kolei...

Jak wiecie, Elixir to system obsługujący przelewy międzybankowe zarządzany przez KIR. Działa w dni powszednie a transakcje rozlicza w trakcie trzech sesji, które odbywają się o 9.30, 13.30 i 16.00. Jednak aby pieniądze mogły wyjść z banku x do banku y w trakcie jednej z tych sesji, muszą być nadane przez klienta odpowiednio wcześniej tak, by bank mógł je przekazać do zrealizowania przez Elixir.

Przeczytajcie także: Rekordowy kwartał w bankowości internetowej

W różnych bankach bywa z tym różnie, ale by być pewnym, że z daną sesją przelew wyjdzie z banku trzeba mu dać na to co najmniej kilkadziesiąt minut. Oznacza to, że aby przelew został przez bank wykonany np. z sesją o 13.30, musi być zlecony przez klienta załóżmy o 12.30 czy 13 w zależności od banku. A są instytucje, które potrzebują na to nawet kilka godzin - np. w mBanku przelew, który ma wyjść o 13.30, musi zostać zlecony przez klienta do godziny 10 rano.

KIR informuje, że w Wigilię będą wyjątkowo tylko dwie sesje systemu Elixir – o godz. 9.30 oraz o 13.30. Przelewy, które zostaną przez bank przesłane po 13.30 tego dnia zostaną rozliczone dopiero z pierwszą sesją w poświąteczny poniedziałek 28 grudnia. Pamiętajcie o tym, jeżeli zaplanowaliście jakieś transakcje akurat na święta.

Przeczytajcie także: Nie ma odwrotu od RWD

Przy okazji warto też pamiętać, że podobna przerwa nastąpi w okresie Sylwestra i Nowego Roku. 31 grudnia również będą tylko dwie sesje systemu Elixir: o 9.30 i 13.30. Przelewy przekazane do realizacji przez bank po 13.30 zostaną zrealizowane dopiero w poniedziałek 4 stycznia 2016 r.

Jeżeli zaś w okresie przerwy w działaniu Eliksira będziecie musieli wykonać przelewy, nie jesteście w sytuacji beznadziejnej. W rezerwie znajdują się bowiem dwa systemy przelewów realizowanych w czasie rzeczywistym. Express Elixir oraz Blue Cash. Oba działają 7 dni w tygodniu i przez całą dobę, niezależnie od tego czy jest dzień powszedni czy święta. Problem w tym, że przelewy ekspresowe są droższe niż tradycyjne, a przy tym nie wszystkie banki pozwalają na korzystanie z tego dobrodziejstwa.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies