Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MojeID KIR-u ma konkurencję. Twórcy Zencard otworzyli Authologic

Authologic to platforma, która pozwala weryfikować tożsamość użytkowników sieci za pomocą danych bankowych

Krzysztof Klimczak i Jarosław Sygitowicz to osobowości dobrze znane na polskiej sieci startupowej. To oni założyli spółkę Zencard, jak na razie jedynego z Polski finalistę prestiżowego programu Start Path, stworzonego przez Mastercarda. Ich Zencard został później przejęty przez PKO BP. Twórcy fintechu zasiadali w jego władzach aż do kwietnia bieżącego roku, gdy zdecydowali się odejść z firmy. Wówczas nie było jeszcze wiadomo, czym się zajmą. Aż do teraz.

Przeczytajcie także: Twórcy Zencardu odchodzą z firmy

Dziś na swoim profilu w serwisie Linkedin Jarosław Sygitowicz zaprezentował swój nowy pomysł opracowany wspólnie z Krzysztofem Klimczakiem, czyli Authologic. Z informacji na stronie tej firmy wynika, że jest to platforma umożliwiająca potwierdzanie tożsamości użytkowników serwisów internetowych bądź aplikacji mobilnych za pomocą danych bankowych. Cały proces ma być tani i szybki dzięki wykorzystaniu integracji przez interfejs API. Authologic chwali się także pierwszymi dwoma klientami, wśród których jest znana platforma do wynajmowania samochodów czy pojazdów transportu osobistego – Vooom.

Weryfikacja tożsamości w środowisku online to teraz jeden z najciekawszych obszarów rozwoju branży nowoczesnych technologii. Działa w nim m.in. spółka Autenti, która ostatnio pozyskała dużych inwestorów w postaci banków Alior, BNP Paribas i PKO BP. Natomiast rozwiązanie zaprezentowane przez Authologic najbardziej przypomina mi system oferowany przez KIR pod nazwą mojeID. Tu również do potwierdzania tożsamości klientów wykorzystuje się dane bankowe. Czym od niego różnić się będzie Authologic?

Przeczytajcie także: Spore zmiany w Twisto

Jarosław Sygitowicz w rozmowie z cashless.pl powiedział przed chwilą, że o ile KIR integruje system mojeID z każdym bankiem z osobna, Authologic działa w oparciu o przepisy PSD II. To powoduje, że jego zasięg jest ogólnoeuropejski a nie tylko krajowy. Dodatkowo usługa jest dostępna praktycznie dla wszystkich banków, które zaimplementowały dyrektywę PSD II. Przypomnę, że zakłada ona tzw. otwartą bankowość, a więc dostęp do danych bankowych każdemu podmiotowi, który uzyska zgodę klienta i spełni określone warunki.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies