Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe wytyczne KNF na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy. Mocna krytyka ze strony organizacji branżowej

Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności zarzuca KNF, że nie wziął pod uwagę jej opinii, a nowe rekomendacje nadzoru będą stanowić barierę w rozwoju branży płatniczej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wczoraj nowe stanowisko w sprawie danych, jakie banki powinny pozyskiwać od instytucji płatniczych, np. fintechów, przed nawiązaniem z nimi relacji biznesowych. Dane te mają być zbierane za pomocą tzw. kwestionariusza ankietowego i mają służyć zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. KNF przedstawił także przykładowy kwestionariusz, z jakiego banki mogą korzystać pozyskując informacje od fintechów przed rozpoczęciem świadczenia im usług.

Kwestionariusz, o którym mowa, zawiera aż 87 pytań nie tylko o podstawowe kwestie, takie jak adres siedziby firmy, rodzaj świadczonych usług czy dane osób zarządzających. Za pomocą kwestionariusza banki będą mogły szczegółowo prześwietlać działalność fintechów, sposób pozyskiwania przez nie klientów a nawet plany biznesowe na najbliższe miesiące.

Przeczytajcie także: Robot płatniczy zamienia się w Rachuneo

Z wczorajszego komunikatu KNF wynika, że treść kwestionariusza była opiniowana przez Związek Banków Polskich oraz Polską Organizację Niebankowych Instytucji Płatności (instytucja zrzeszająca fintechy działające w branży płatniczej). Ta nie pozostawia jednak suchej nitki na wczorajszym komunikacie KNF jak i samym kwestionariuszu.

PONIP oraz członkowie organizacji przykładają dużą wagę do zwalczania procederów prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Chętnie uczestniczymy we wszystkich inicjatywach, których celem jest walka z tymi zagrożeniami. Kwestionariusz opracowany przez KNF uważamy jednak za zbyt daleko idący, w części ingerujący wręcz w tajemnicę przedsiębiorstwa. Oczekujemy konstruktywnego dialogu w tym zakresie – mówi Andrzej Poniński, prezes PONIP.

Przeczytajcie także: TryPay to nowa marka na polskim rynku

W opublikowanym dziś komunikacie organizacja wyraża ubolewanie, że konsultacje miały tylko charakter formalny i nie spełniły swojej roli. – PONIP nie może zgodzić się ze stwierdzeniem, jakoby treść pytań zawartych w kwestionariuszu miała być przedmiotem jej opinii. Sformułowanie to sugeruje aktywny udział PONIP w opracowywaniu kwestionariusza i wpływie na jego finalną treść – czytam w oświadczeniu PONIP. Organizacja pisze dalej, że wczorajsze wytyczne KNF będą barierą dla rozwoju rynku fintech w Polsce.

PONIP zwraca uwagę na zakres pytań w kwestionariuszu, dotyczących nie tylko bieżącej działalności, ale także strategii czy planów biznesowych. Zdaniem organizacji kwestionariusz przekreśla staranność firm w zakresie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa oraz stanowi naruszenie zasad równowagi rynkowej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies