Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Paymento z dostępem do otwartej bankowości. Tyska firma ma zgodę KNF

KNF uzupełniła licencję przyznaną spółce Paymento o tzw. usługi PIS

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o podjętych dziś uchwałach. Wśród nich znalazła się decyzja o uzupełnieniu licencji krajowej instytucji płatniczej, przyznanej spółce Paymento z Tychów. Zgodnie z nią tyska firma może od dziś świadczyć usługi inicjowania płatności z rachunku bankowego (tzw. PIS). Usługi tego rodzaju zostały wprowadzone przez dyrektywę PSD II.

Przeczytajcie także: eCard i Profeskasa z nowymi zezwoleniami KNF

PSD II to unijna dyrektywa, której zadaniem było urzeczywistnienie idei tzw. otwartej bankowości. Usługi PIS polegają na tym, że za zgodą swojego klienta zewnętrzne firmy, takie jak np. fintechy, mogą wykonywać transakcje z rachunku tego klienta. Drugą popularną usługą wprowadzoną przez PSD II są AIS, które wykorzystują możliwość dostępu do danych o rachunku klienta. Dzięki temu można np. zarządzać rachunkami z różnych banków w jednym miejscu.

Przeczytajcie także: MF chce zmian w przepisach o instytucjach płatniczych

Paymento to polski fintech, który oferuje firmom różnego rodzaju usługi płatnicze. Oprócz Paymento, usługi wykorzystujące możliwości PSD II mogą świadczyć takie spółki z licencją krajowej instytucji płatniczej jak PayPro (operator Przelewy24), PayU, Blue Media, eCard i Profeskasa. Dodatkowo takie firmy jak Banqware, Kontomatik i Ramp Link zostały wpisane przez KNF do rejestru dostawców usług związanych z dostępem do informacji o rachunku, czyli mogących świadczyć tylko usługę AIS.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies