Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja Cube. Nowy sposób odbierania e-paragonów

Apka Cube jest elementem większego systemu, w którego skład ma wejść też m.in. wirtualna kasa fiskalna czy terminal do akceptacji płatności

Gdy na początku kwietnia elektroniczne paragony zostały prawnie zrównane z papierowymi, Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że nie określa, w jaki sposób mają być one przekazywane konsumentom, oczekując, że odpowiedni standard w tym zakresie wypracuje rynek. Pojawiają się więc pierwsze koncepcje zaproponowane m.in. przez KIR, Lidl czy Platformę Detalistów. Dziś o nowym pomyśle autorstwa firmy Kerix, czyli aplikacji Cube.

Przeczytajcie także: E-paragon od Platformy Detalistów w sierpniu

Z opisu tej apki na stronie internetowej wynika, że docelowo będzie to wielofunkcyjne oprogramowanie umożliwiające m.in. zbieranie kuponów w programach lojalnościowych, płatności za zakupy, tworzenie list zakupów, odbieranie powiadomień o promocjach, planowanie budżetu domowego, itd. Jedną z funkcji będzie też odbieranie elektronicznych paragonów. Proces będzie możliwy dzięki wykorzystaniu QR kodów wyświetlanych na ekranie smartfona i odczytywanych przez sprzedawcę w sklepie.

Aplikacja Cube przeznaczona dla konsumentów ma być elementem większej całości, w której skład wejdą m.in. aplikacyjna kasa fiskalna możliwa do zainstalowania na przykład na komputerze lub smartfonie, terminal do akceptacji płatności bezgotówkowych a także system do transakcji P2P, czyli przekazywania środków innym użytkownikom aplikacji. Cube ma w tym wypadku wykorzystywać technologię blockchain. Na razie jednak w aplikacji na urządzenia z systemem Android większości dodatkowych funkcji nie widzę.

Przeczytajcie także: Lidl Pay już we wszystkich sklepach w Polsce

Przypomnę, że w konkurencyjnych rozwiązaniach do przekazywania i agregacji e-paragonów wykorzystano różne sposoby komunikacji. Na przykład aplikacja Lidla korzysta z QR kodów, podobnie jak ma to robić Cube. Z kolei w rozwiązaniu proponowanym przez Platformę Detalistów elektroniczne paragony będą przekazywane zbliżeniowo. W systemie testowanym przez KIR e-paragony są przekazywane do skrzynki odbiorczej w bankowości elektronicznej. Natomiast z informacji umieszczonej na stronie cubecloud.eu można dowiedzieć się, że twórcy aplikacji pozyskali na budowę swojego systemu dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies