Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP chce powalczyć o konta na przelew

Związek ma kilka pomysłów na to, jak banki mogą sprostać rekomendacjom nadzoru i nadal aktywować nowe rachunki przelewami

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa transakcji płatniczych w internecie. Jednym z elementów tego dokumentu jest uregulowanie kwestii aktywowania rachunków bankowych przelewem z innego banku. KNF chce, by z zasady pracownik banku lub kurier osobiście potwierdzał tożsamość klienta otwierającego nowy rachunek.

Przeczytajcie także: Do BZ WBK zalogujecie się głosem

Wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, gdy bank zapewni, że rachunek aktywowany przelewem z innego banku nie będzie mógł służyć do aktywowania następnego konta, w kolejnej instytucji. – Mamy kilka pomysłów jak to zrobić, aczkolwiek rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły. Przypominam, że w projekcie rekomendacji nadzór chciał całkowicie zakazać zdalnej aktywacji kont. W finalnym dokumencie zdecydowano się na kompromisowe rozwiązanie – powiedział Paweł Widawski z ZBP podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Przedstawiciel związku podkreślił, że jedną z metod, która może pozwolić bankom na dalsze oferowanie zdalnej aktywacji rachunków, przy jednoczesnym wypełnieniu zaleceń KNF, jest wykorzystanie Systemu Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach, w ramach którego miałaby powstać baza rachunków otwartych za pośrednictwem zdalnej aktywacji. Jak rozumiem, działałoby to tak, że bank zdobywając nowych klientów otwierających konta „na przelew" sprawdzałby, czy rachunek z którego przychodzi przelew aktywacyjny znajduje się w bazie SWOZ. Gdyby tak było, nowe konto nie byłoby aktywowane.

Przeczytajcie także: Tak w przyszłości palec może zastąpić kartę

Pojawia się jednak pytanie, czy wszystkie banki zechcą uczestniczyć w budowie nowej bazy. W przeszłości na rozwoju usług w oparciu o przelew aktywacyjny bardziej zależało małym bankom, które dzięki wygodnej metodzie otwierania kont odbierały klientów większym konkurentom. Część z tych dużych graczy była więc przeciwna nowym usługom. Teraz brak udziału choćby jednego z nich w budowie bazy postawi pod znakiem zapytania sens jej istnienia.

Podczas dzisiejszej konferencji ZBP odniósł się również do innego elementu rekomendacji KNF, a więc zakazu udostępniania danych logowania na konto. Przypomnę, że nadzór nie chce w Polsce usług oferowanych przez podmioty trzecie, takie jak np. Sofort, a opartych o pozyskiwanie przez takie firmy danych logowania na rachunek klienta za jego zgodą. Przedstawiciele ZBP stwierdzili, że na podstawie rekomendacji KNF nie mogą zakazać klientom udostępniania loginów i haseł, ale będą ich informować, że robią to wbrew regulaminom prowadzenia rachunków.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies