Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koronawirus a kredyty: banki przyjęły ponad pół miliona wniosków o odroczenie rat

Z danych Związku Banków Polskich wynika także, że o "wakacje kredytowe" zwróciło się ponad 40 tys. firm

Agencja informacyjna ISB News podała, że według danych Związku Banków Polskich na 3 kwietnia bieżącego roku, obejmujących ok. 90 proc. polskiego rynku, klienci indywidualni złożyli 543,5 tys. wniosków w sprawie tzw. "wakacji kredytowych", a więc możliwości odroczenia spłat kredytów. Jeżeli chodzi o klientów biznesowych, zdecydowało się na to 44,5 tys. firm. Jak podała ISB News, wartość odroczonych rat wynosi przeszło 17 mld zł.

Przeczytajcie także: Zajrzyjcie tu, jeśli potrzebujecie pomocy przez koronawirusa

Kilka tygodni temu po wprowadzeniu przez polski rząd lock downu (zakaz prowadzenia działalności przez firmy z wielu branż) w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, ZBP ogłosił listę działań zapobiegających negatywnym skutkom blokady. Jednym z najważniejszych jej elementów była możliwość składania w uproszczony sposób, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, wniosków o zawieszenie spłat rat wszystkich kredytów na trzy lub sześć miesięcy. Rozwiązanie takie zostało zaoferowane klientom przez większość działających na polskim rynku banków.

Przeczytajcie także: Koronawirus zmienia zwyczaje płatnicze Polaków

Z opinii wielu ekspertów wynika, że lock down prawdopodobnie wywoła kryzys gospodarczy o skali, jakiego w III Rzeczpospolitej jeszcze nie było. Już po pierwszych tygodniach od wprowadzenia blokady widać, jakie branże odczują go w pierwszej kolejności. Wskazują na to choćby dane na temat liczby i wartości transakcji kartami publikowane przez banki. W takich sektorach jak turystyka, gastronomia, rozrywka czy sklepy odzieżowe i obuwnicze ruch spadł o ok. 90 proc. a niekiedy prawie o 100 proc. Więcej na ten temat w tekście Dane z kart obrazują wpływ lock downu na gospodarkę. W niektórych branżach liczba transakcji zmalała niemal do zera.

Źródło: ISB News

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies