Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF pracuje nad nowym raportem na temat fintechu. Przygotuje go powołany do tego zespół roboczy

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, którego prace wznowiono pod koniec ubiegłego roku

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych w Polsce. Organizatorzy przedstawili bariery rozwoju fintechu nad Wisłą zgłoszone w ostatnich tygodniach przez uczestników prac zespołu. Teraz ma on zająć się opracowaniem sposobów na likwidację tych problemów. Efektem końcowym działania zespołu ma być raport, który zostanie opublikowany prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: UE zapłaci za badania nad fintechem w Polsce

Aby ułatwić zespołowi pracę, podzielono go na pięć mniejszych podgrup, których działanie koordynować będą przedstawiciele departamentu ds. fintech w KNF. Podgrupy te nazwano: systemową, kapitałową, bankową, konsumencką i przetwarzania danych oraz tożsamości i AML. Przydziału barier do rozpracowania przez poszczególne podgrupy dokonali przedstawiciele KNF. Podgrupy mają się zebrać w najbliższych tygodniach, by wypracować konkretne sposoby zniwelowania problemów stojących na drodze do rozwoju fintechu w Polsce.

Ale Zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych nie jest jedynym podmiotem, który próbuje rozwiązać problemy fintechu nad Wisłą. Po piętach zaczyna mu deptać konsorcjum utworzone kilka tygodni temu i realizujące projekt pod auspicjami KNF, Ministerstwa Finansów, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W jego skład wchodzą cztery firmy: Areto, Wierzbowski Eversheds Sutherland, IT9 i FinTech Consultancy.

Przeczytajcie także: Revolut zebrał 500 mln dolarów nowego kapitału

Jak widzicie, instytucji zaangażowanych w walkę o lepszą przyszłość polskiego fintechu zaczyna przybywać. Nie można bowiem zapomnieć, że specjalny departament ds. fintechu powołano nie tak dawno także w Narodowym Banku Polskim. Wygląda więc na to, że branża fintech nie będzie mogła czuć się zaniedbana. Zakładając, że rozwój czegokolwiek zależy od liczby powołanych zespołów i departamentów, warunków funkcjonowania fintechów powinna zazdrościć Polsce większość krajów nie tylko w Unii Europejskiej.

Przypomnę, że Zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych powołano w 2016 r. Już wtedy rozpoczął on prace nad identyfikacją i likwidacją barier stojących na drodze do rozwoju fintechu w Polsce. Prace tego zespołu przyczyniły się m.in. do podjęcia decyzji o utworzeniu tzw. wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. Po kilku latach dyskusji i zastanawiania się piaskownica wreszcie miała powstać, wyłoniono nawet jej operatorów. Umów z nimi jednak nigdy nie podpisano, bo zmieniły się władze KNF i koncepcję porzucono. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies