Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Resort gospodarki twardo na straży gotówki

Ministerstwo nie chce się zgodzić na obniżenie limitów transakcji gotówkowych dla firm

W piśmie skierowanym w miniony czwartek do kierownictwa Ministerstwa Finansów władze resortu gospodarki stanowczo sprzeciwiają się obniżeniu maksymalnych kwot, jakie przedsiębiorcy mogą sobie przekazywać z pominięciem systemu bankowego. Limit ten wynosi obecnie równowartość 15 tys. euro. Oznacza to, że tylko płatności powyżej tego poziomu muszą być przesyłane przelewem a mniejsze kwoty mogą być przekazywane gotówką.

Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj argumentuje, że łączenie przeciwdziałania szarej strefie z upowszechnieniem płatności bezgotówkowych nie jest uzasadnione, podobnie jak próby upowszechniania obrotu bezgotówkowego poprzez restrykcje nakładane na płatności gotówkowe i wprowadzanie kar. - W naszej opinii obrót bezgotówkowy ma szanse na rozwój wtedy, kiedy Polacy będą na to gotowi. Odgórne nakazy nie przyspieszą tego procesu, a mogą jedynie wywołać sprzeciw różnych środowisk i opóźnić zmiany – napisał Mariusz Haładyj.

Przeczytajcie także: Oddział trzyma się mocno

Obniżenie limitu transakcji gotówkowych zaproponowano w ramach aktualizacji Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego na lata do 2020 roku. Program został przygotowany przez koalicję specjalistów z różnych firm i instytucji, m.in. Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich czy organizacji pozarządowych. Koalicja od lat lobbuje na rzecz obniżenia limitu na transakcje gotówkowe przedsiębiorstw. Skutecznie blokuje to jednak Ministerstwo Gospodarki. Limit zapisany jest w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która leży w gestii tego resortu. Bez zgody MG limitu nie można obniżyć.

Specjaliści z koalicji uważają, że zmniejszenie limitu przyczyni się do spadku udziału gotówki w wymianie gospodarczej, a przy tym może pomóc w zmniejszeniu udziału szarej strefy. Jak wynika z raportu „The Shadow Economy in Europe, 2013", firmowanego przez AT Kearney, VISA i prof. Friedricha Schneidera, zwiększenie płatności elektronicznych o około 10 proc. rocznie przez okres kolejnych czterech lat może ograniczyć obszar szarej strefy do 5 proc.

Zwolennicy obniżenia limitu na transakcje gotówkowe przywołują również przykłady wielu krajów, w których ostatnimi czasy przeprowadzono podobne zmiany. I tak np. we Francji wprowadzono limit na poziomie 3 tys. euro, w Hiszpanii – 2,5 tys. euro a w Portugalii nawet 1 tys. euro.

Przeczytajcie także: Koniec z powiększaniem strony banku na smartfonie

Podkreślają również, że Polska dysponuje siecią ponad 47,5 tys. placówek oferujących usługi płatnicze. To oddziały banków, SKOK-ów czy urzędy pocztowe. W przeliczeniu na milion mieszkańców jest ich tu niemal najwięcej w Unii Europejskiej. Nie ma więc problemu z dostępem do usług finansowych, a ogromna konkurencja na tym rynku powoduje, że ich ceny nie są wysokie.

Ponadto wskazuje się na dane Banku Światowego, z których wynika, że 96,4 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce (zatrudniających od 5 do 99 pracowników) korzysta z rachunku w instytucji finansowej, a więc w zakresie tych przedsiębiorców notowane jest niemal pełne ubankowienie. Nie ma więc podstaw do tego, by transakcje przeprowadzali gotówkowo.

Pojawia się więc pytanie, czy na zmianę stanowiska resortu gospodarki w tym zakresie może wpłynąć nieuchronne przyjście do niego nowej ekipy. Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości wymaga poszukiwania wielu źródeł finansowania. Jednym z nich może być ograniczenie szarej strefy, które można osiągnąć właściwie bezboleśnie. O ile oczywiście wierzyć badaniom przywoływanym przez zwolenników obniżenia limitu na transakcje gotówkowe.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies