Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Decyzje spółek-matek przyczyną spadku statystyk Euro Elixira. BNP Paribas i ING rozliczają się przez centrale

Z powodu decyzji dwóch międzynarodowych banków w listopadzie system Euro Elixir odnotował spadek liczby transakcji o 16 proc.

Pod koniec ubiegłego tygodnia KIR podał listopadowe statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. Rozwiązania Elixir (krajowe przelewy w złotych) oraz Express Elixir (przelewy natychmiastowe) jak zwykle zanotowały wzrosty transakcyjności względem listopada ubiegłego roku. Inaczej było jednak w przypadku systemu Euro Elixir, który obsługuje przelewy w euro.

Przeczytajcie także: Kolejne rekordy systemu Express Elixir

Z danych KIR wynika, że w systemie tym rozliczono w listopadzie 2,68 mln transakcji o wartości 14,4 mld euro. W tym samym miesiącu przed rokiem zrealizowano 3,18 mln przelewów, a ich wartość wyniosła 18,1 mld euro. Oznacza to spadek liczby transakcji o 16 proc. a wartości – aż o 21 proc. Spytałem więc biuro prasowe KIR-u o przyczyny tego zdarzenia. Nie pamiętam bowiem, by w przeszłości Euro Elixir zanotował taki spadek transakcyjności.

Przeczytajcie także: Express Elixir i Blik P2P w Pekao

Jak się okazuje, stoją za tym decyzje dwóch spółek-matek banków działających na polskim rynku: ING i BNP Paribas. Pierwszy z nich – od 4 listopada, a drugi – od 11 listopada, zaczął rozliczać przelewy w euro za pomocą swoich europejskich central. W przypadku tego drugiego miało to związek z fuzją operacyjną z Raiffeisen Polbankiem, który dotąd zlecał przelewy w systemie Euro Elixir.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies