Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest pierwszy polski fintech z dostępem do otwartej bankowości. Kontomatik w rejestrze prowadzonym przez KNF

Kontomatik, który wcześniej zdobył zezwolenie na dostęp do rachunków bankowych od litewskiego nadzoru, znalazł się także w rejestrze AISP prowadzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego w miniony piątek umieściła na swojej stronie internetowej nowy rejestr, w którym znalazł się pierwszy podmiot – spółka Kontomatik. Nowa baza, nosząca nazwę Rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku, zawierać będzie fintechy mogące korzystać z dobrodziejstw dyrektywy PSD II. AISP to firmy, które za zgodą klientów mogą zyskać dostęp do ich danych transakcyjnych na rachunkach bankowych.

Przeczytajcie także: Oto co się działo podczas Cashless Breakfast Open Banking

Jak wspomniałem, Kontomatik to pierwsza firma z Polski, która znalazła się w rejestrze prowadzonym przez KNF. Przedstawiciel nadzoru podczas ostatniego Cashless Breakfast zapowiedział, że pierwszych zezwoleń na dostęp do rachunków bankowych na podstawie dyrektywy PSD II należy spodziewać się pod koniec września lub na początku października. Wniosków o znalezienie się w tym rejestrze jest jeszcze kilkanaście. Więcej na ten temat tutaj.

Przeczytajcie także: Zmiany w Kontomatiku

Przypomnę, że usługi takie jak AIS (dostęp do informacji na rachunkach) jak i PIS (inicjowanie płatności z rachunku bankowego) za pośrednictwem API świadczyć może w Polsce także kilkadziesiąt fintechów z zagranicy, które poinformowały już o takim zamiarze i zostały notyfikowane przez polski nadzór. Usługi oparte o PSD II, a więc np. agregację w jednym serwisie informacji o rachunkach w wielu instytucjach, zamierzają świadczyć też same banki. Możliwość taką na podstawie odpowiedniego zezwolenia KNF mają już m.in. Santander, mBank, Nest czy PKO.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies