Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik wkrótce w warszawskich autobusach

Nowy sposób płatności za bilety będzie wdrażany od poniedziałku 

Operator Blika, Polski Standard Płatności wraz z firmą Mera Systemy rozpoczyna proces wdrażania swojego systemu płatności mobilnych w biletomatach w największych polskich miastach. Zacznie od 1300 urządzeń zainstalowanych w warszawskich autobusach.

Mera Systemy to producent i projektant automatycznych systemów poboru opłat za usługi i produkty. Firma posiada doświadczenie w zakresie budowy urządzeń przeznaczonych do użytku w transporcie publicznym, takich jak automaty biletowe gotówkowe i bezgotówkowe, które mogą być instalowane zarówno stacjonarnie jak i w pojazdach. Ma ich już w różnych miastach w Polsce ponad 3 tys. Używane są w transporcie miejskim m.in w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Wszystkie przyjmują płatności kartami w tym bezstykowo.

Przeczytajcie także: SkyCash najbliżej wygranej w bitwie o Warszawę

Teraz automaty Mery zyskają nową funkcję - możliwość płatności za pośrednitwem Blika. To system mobilny dostępny w aplikacjach Aliora, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, Millennium i PKO BP atakże należących do nich marek Inteligo i Orange Finanse. Obecnie może z niego korzystać już ponad milion klientów.

- Dodawanie Blika do automatów w Warszawie zaczniemy w najbliższy poniedziałek. To jednak nie znaczy, że od razu będzie nim można płacić za bilety. Wdrożenie rozwiązania trochę potrwa - zastrzegł prezes Mera Systemy, Grzegorz Lange. Dodał, że cały proces może zająć przynajmniej miesiąc, a przed uruchomieniem Blika we wszystkich automatach firma być może zdecyduje się na krótki program pilotażowy.

Blik

Wczoraj miałem okazję zobaczyć, jak automat przyjmuje płatność Blikiem. Rozwiązanie wydaje się być stworzone do tego typu zastosowania, choćby ze względów bezpieczeństwa. Wygenerowany przez aplikację płatniczą kod wpisuje się na dużym ekranie dotykowym automatu. Jak wiecie, jest on ważny dwie minuty, więc nie trzeba się przejmować tym, że ktoś go podejrzy, o co w zatłoczonym autobusie nietrudno. Ponadto smartfon zawsze ma się pod reką, w przeciwieństwie do karty, którą nosi się zwykle w portfelu.

Przeczytajcie także: Wasz smartfon będzie potrafił jeszcze więcej

Automat, który znajduje się na zdjęciu powyżej, już przyjmuje płatności Blik, ale to nie takie urządzenia wiszą w warszawskich autobusach. Tam znajdziecie biletomat, który widać na tym zdjęciu - na razie nie jest oznakowany naklejką z logiem tego systemu płatności.

blik2

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies