Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Fenige traci licencję instytucji płatniczej. Firma nie przeszła przed KNF tzw. reautoryzacji

Fenige to pierwsza spółka z Polski, której nie udało się przejść z sukcesem procesu reautoryzacji

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w komunikacie po wczorajszym posiedzeniu o cofnięciu licencji instytucji płatniczej spółce Fenige. To polska firma, która pracuje m.in. nad usługą polegającą na transferach pieniędzy pomiędzy użytkownikami kart płatniczych, czyli płatnościami P2P. Fenige otrzymała zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej w sierpniu 2017 r.

Przeczytajcie także: Spółka Fenige dostała licencję instytucji płatniczej

Z komunikatu KNF wynika, że Fenige nie podołała procesowi reautoryzacji. – Spółka wykonała ten obowiązek, niemniej jednak przekazane przez nią dokumenty i informacje (uzupełniane kilkakrotnie na wezwanie KNF) nie dały podstaw do uznania, że firma spełnia wymogi wynikające ze znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych – czytam w komunikacie nadzoru. Poprosiłem o komentarz w tej sprawie władze Fenige. Uzupełnię o niego tekst, gdy tylko otrzymam odpowiedź spółki.

Przeczytajcie także: Wszystkie KIP-y złożyły dokumenty reautoryzacyjne

Reautoryzacja dotyczyła wszystkich firm, które otrzymały licencję KIP przed ostatnią nowelizacją ustawy o usługach płatniczych z maja 2018 r. W skrócie proces ten polega na dowiedzeniu, że licencjonowana spółka dostosowała się do nowego kształtu ustawy implementującej dyrektywę PSD II. Proces reautoryzacji krajowych instytucji płatniczych powinien zakończyć się indywidualnym potwierdzeniem przez KNF spełnienia wymogów określonych w ustawie do dnia 20 grudnia 2018 r. Z tego co wiem, dokumenty reautoryzacyjne złożyły wszystkie KIP-y licencjonowane przez KNF. Fenige jest pierwszą firmą, której tego procesu nie udało się zakończyć z sukcesem.

AKTUALIZACJA

Przed chwilą otrzymałem komentarz ze spółki Fenige. Jej szef Marcin Kopyś pisze tak: Decyzja była dla nas zaskoczeniem ponieważ od 21 grudnia ubiegłego roku nie prowadziliśmy żadnej korespondencji z KNF i z naszej perspektywy wniosek reautoryzacyjny był zakończony. Nic zupełnie nie wskazywało na jakiekolwiek problemy. Podejrzewamy, że to może być jakiś prosty błąd lub jakieś niezrozumienie. Będziemy składać wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Już dziś rozpoczęliśmy prace nad tym wspólnie z kancelarią prawną.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies