Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fenige odzyskuje licencję krajowej instytucji płatniczej. KNF wycofuje się ze swojej wcześniejszej decyzji

W maju 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego odebrała Fenige licencję, ponieważ fintech nie przeprowadził reautoryzacji

Komisja Nadzoru Finansowego przywróciła fintechowi Fenige licencję krajowej instytucji płatniczej. Spółka straciła zezwolenie w maju 2019 r., kiedy to nadzór uznał, że nie udało jej się przejść z sukcesem procesu reautoryzacji.

Fenige to polska firma znana z usługi pozwalającej na przelewy pomiędzy użytkownikami kart płatniczych, czyli transakcje P2P. Firma oferuje także rozwiązania dla handlu internetowego oraz firmom świadczącym usługi płatnicze online. Fenige obsługuje również banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe w zakresie krajowych i międzynarodowych przelewów na karty płatnicze.

Przeczytajcie także: Fenige otwiera się na Visę

Zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej Fenige uzyskało w sierpniu 2017 r. Do 20 grudnia 2018 r. – jak wszystkie inne KIP-y, które otrzymały licencję przed nowelizacją ustawy o usługach płatniczych z maja 2018 r. – Fenige było zobowiązane dokonać reautoryzacji, czyli dowieść, że dostosowało się do nowego kształtu ustawy implementującej dyrektywę PSD II. – Spółka wykonała ten obowiązek, niemniej jednak przekazane przez nią dokumenty i informacje (uzupełniane kilkakrotnie na wezwanie KNF) nie dały podstaw do uznania, że firma spełnia wymogi wynikające ze znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych – informował nadzór w komunikacie, w którym pojawiła się decyzja o odebraniu licencji.

Przeczytajcie także: Nowy regulamin w Revolucie

Wczoraj KNF zrewidował swoje stanowisko, wskazując, że decyzja o cofnięciu zezwolenia nie była ostateczna i nie podlegała natychmiastowemu wykonaniu. Po jej ogłoszeniu Fenige złożyło wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, dołączając dodatkowe dokumenty. – Ustalenia KNF potwierdziły, że Spółka spełniła wymagania działu IV ustawy o usługach płatniczych, a jej działalność nie narusza innych przepisów ustawy i nie stwarza zagrożenia dla użytkowników usług płatniczych oraz dla stabilności rynku usług płatniczych – czytamy w aktualnym komunikacie nadzoru. Komisja podkreśla również, że na zmianę decyzji wpływ miały nowe ustalenia, a także kierowanie się zasadą przyjaznej interpretacji przepisów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies