Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To jeszcze nie rzeź, ale trend się nasila. Mocny spadek liczby bankomatów w I kw. 2019 r.

Sieć bankomatów na polskim rynku zmniejsza się trzeci kwartał z rzędu

Wygląda na to, że spadkowy trend na polskim rynku bankomatów zawitał tu na dobre. Z danych zebranych dla Cashless wynika, że na koniec marca w Polsce funkcjonowało 22425 bankomatów. To o ponad 200 mniej niż na koniec grudnia ubiegłego roku i jest to już trzeci z rzędu kwartał, gdy liczba urządzeń zmniejsza się. Obrazu dopełnia fakt, że na 14 instytucji obsługujących bankomaty w Polsce tylko trzy powiększyły w minionym kwartale swoją sieć. Pozostałe zredukowały liczbę maszyn.

Przeczytajcie także: Wpłaty gotówki Blikiem dla klientów BNP Paribas

Największą siecią bankomatów w Polsce pod względem ich liczby pozostawał Euronet, który na koniec I kw. posiadał 7507 urządzeń, 136 mniej niż w grudniu ubiegłego roku. Na ten spadek wpływ mogła mieć deinstalacja maszyn sezonowych zlokalizowanych w zimowych ośrodkach wypoczynkowych. Z drugiej strony należy pamiętać, że Euronet znajduje się w procesie przejmowania bankomatów należących wcześniej do firmy Aplitt, a działających pod markami SKOK24 i Global Cash.

Na drugim miejscu pod względem liczebności bankomatów znajdowała się sieć zarządzana przez firmę IT Card. Firma ta posiada własną markę bankomatów Planet Cash a także administruje urządzeniami wielu banków współpracujących, w tym spółdzielczych. W marcu miała 3776 urządzeń – o 101 więcej niż w grudniu. Sieć IT Card rosła najszybciej na rynku i gdyby nie ona, obraz rynku bankomatów w I kw. byłby jeszcze gorszy.

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów w Polsce znowu spada

Na trzeciej pozycji znajdowała się sieć PKO, która liczyła 3069 bankomatów. To o 41 mniej niż w grudniu. Na czwartym miejscu uplasował się bank BPS, który miał ponad 1,8 tys. urządzeń. Tu też odnotowano spadek względem grudnia 2018 r. o 59 sztuk.

Jak wspomniałem, większość sieci zredukowała w I kw. liczbę bankomatów. Wzrostami pochwalić się mogą, oprócz IT Card, tylko Millennium i Cahsline, ale w ich wypadku wzrosty są symboliczne. W przypadku pierwszego z nich wyniósł on pięć urządzeń, a w przypadku Cashline – tylko jedno.

Większość bankomatów działających na polskim rynku obsługuje już wypłaty gotówki Blikiem. W marcu było ich 18577 sztuk. W minionym kwartale nie odnotowano w tym zakresie większych zmian. Sieć akceptacji Blika zmniejszyła się jednak ze względu na spadającą liczbę bankomatów. Jeżeli chodzi o urządzenia zbliżeniowe, to w marcu było ich 9487. Mniej więcej zatem co drugi bankomat w Polsce pozwala na wypłaty gotówki bezstykowo.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies