Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mPojazd, czyli dowód rejestracyjny w smartfonie już jest. Dobra zmiana, której jednak daleko do rewolucji

Jeżeli korzystacie z rządowej aplikacji mObywatel, możecie pobrać aktualizację, która pozwala załadować do telefonu dowód rejestracyjny i polisę OC

W markecie Google Play (zakładam, że podobnie jest w App Store) znajdziecie najnowszą aktualizację rządowej aplikacji mObywatel, która zawiera nową funkcję. Chodzi o możliwość dodania do apki dowodu rejestracyjnego samochodu oraz potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu.

Aby oba dokumenty mieć w postaci cyfrowej w smartfonie, należy posiadać też Profil Zaufany. To narzędzie, za pomocą którego można potwierdzić swoją tożsamość w kontaktach internetowych z administracją publiczną. Profil Zaufany można założyć m.in. za pośrednictwem banków, takich jak PKO, ING, Santander czy mBank. Mając PZ należy wybrać w aplikacji mObywatel usługę o nazwie mPojazd. Spowoduje to ściągnięcie z państwowych baz danych informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Przeczytajcie także: SkyCash ma umowę z Warszawą na obsługę strefy parkowania

Wdrożenie usługi mPojazd Ministerstwo Cyfryzacji zapowiadało już od dłuższego czasu. Mogą z niej korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczycie samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem o konieczności jego odnowienia. Znajdziecie tu także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja także o tym przypomni. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Przeczytajcie także: Fintech w służbie zdrowej żywności

Warto przypomnieć, że od jesieni ubiegłego roku brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia obowiązkowej polisy OC nie jest podstawą do wystawienia mandatu przez policję podczas kontroli drogowej. Policjanci zyskali dostęp do baz państwowych i sami mogą szybko sprawdzić wszystkie dane. W tym wypadku więc usługa mPojazd niczego nie zmienia. Brak dokumentów może być jednak problemem w trakcie kolizji drogowej z innym pojazdem. mPojazd może więc w tych okolicznościach pomóc. Pod warunkiem oczywiście, że drugi uczestnik zdarzenia również korzysta z aplikacji mObywatel i może przyjąć dane generowane przez apkę innych osób.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies