Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Karty kredytowe w USA: rok 2018 był rekordowy pod kilkoma względami

Karty kredytowe cieszą się w Stanach Zjednoczonych największą popularnością w historii

Jak podał amerykański urząd Rezerwy Federalnej (tamtejszy bank centralny), zadłużenie mieszkańców USA na kartach kredytowych przekroczyło na koniec ubiegłego roku 870 mld dolarów. To więcej niż w okresie poprzedzającym wybuch kryzysu finansowego w 2008 roku i najwięcej w historii amerykańskiego rynku finansowego. Rezerwa Federalna informuje również o rekordowym całkowitym zadłużeniu Amerykanów (łącznie z kredytami hipotecznymi, studenckimi, samochodowymi itd.) które wyniosło w grudniu 2018 r. 13,5 biliona dolarów.

Przeczytajcie także: BIK donosi o dobrym styczniu w kartach kredytowych

Z amerykańskich statystyk wynika ponadto, że zadłużenie na krtedytówkach rośnie rekordowo szybko. Tylko w IV kw. ubiegłego roku względem III kw. zwiększyło się o 26 mld dolarów. Niestety, zjawisku temu towarzyszy także wzrost zadłużenia przeterminowanego przez dłużej niż 90 dni. Jego wartość wynosi już ponad 68 mld dolarów, a kłopoty z regulowaniem spłat mają właściciele 37 mln kart kredytowych.

Przeczytajcie także: Liczba kart kredytowych wzrosła drugi miesiąc z rzędu

Rekordowe zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych a także niespotykana dotąd wartość przeterminowanych spłat niepokoi tamtejszych ekonomistów. Dostrzegają analogię pomiędzy obecną sytuacją na rynku kredytówek a sytuacją panującą przed 2008 rokiem na rynku hipotek udzielanych wówczas niemal każdemu i w każdej wysokości bez względu na sytuację materialną wnioskodawców. Wówczas doprowadziło to do wielkiego kryzysu finansowego i specjaliści obawiają się, że podobnie może być i teraz.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies