Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobre wyniki systemu Express Elixir w lutym. Transakcje prawie rekordowe mimo krótkiego miesiąca

W lutym wykonaliście 1,56 mln szybkich przelewów na kwotę 2,89 mld zł

KIR podał przed chwilą w informacji prasowej statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych odnotowane w ubiegłym miesiącu. Ich opis zaczynam tradycyjnie od systemu Express Elixir, przez które przechodzą międzybankowe przelewy natychmiastowe oraz transakcje P2P realizowane Blikiem. KIR podał zatem, że w lutym wykonaliście 1,56 mln przelewów ekspresowych o wartości 2,89 mld zł. To najlepszy luty i jeden z najlepszych miesięcy w historii systemu Express Elixir pomimo tego, że luty liczył w tym roku tylko 28 dni.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wprowadza abonamenty na Express Elixir

Dla porównania w lutym 2018 r. w systemie Express Elixir zrealizowano 682,6 tys. transakcji o wartości 1,82 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w porównaniu do lutego 2018 r. zwiększyła się o 129 proc., a wartość wzrosła o 59 proc. Najwyższą dzienną liczbę transakcji w tegorocznym lutym odnotowano w piątek, 8 dnia miesiąca – przetworzono wówczas 90,16 tys. przelewów natychmiastowych, co stanowi rekordową dzienną liczbę w historii systemu Express Elixir. Ich wartość wyniosła 189,8 mln zł.

Z kolei podstawowy system KIR-u, a więc Elixir, rozliczył w ubiegłym miesiącu 151,92 mln transakcji, obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 415,2 mld zł. W tym samym okresie 2018 r. zrealizowano 145,1 mln operacji, których wartość wyniosła 379,2 mld zł. To oznacza, że w ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 5 proc., a ich wartość wzrosła o 9 proc.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba zapytań o uśpione rachunki

Natomiast w systemie Euro Elixir, który rozlicza przelewy w euro, w lutym 2019 r. rozliczono 2,86 mln transakcji o wartości 15,73 mld euro euro. W analogicznym miesiącu 2018 r. zrealizowano 2,22 mln przelewów, których wartość wyniosła 12,5 mld euro. W ujęciu rocznym liczba transakcji wzrosła o 29 proc., a ich wartość zwiększyła się o 26 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies