Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Litwa uruchamia pierwszą na świecie blockchainową piaskownicę. W projekt zaangażowany jest polski oddział IBM

Sandbox rozwiązań wykorzystujących blockchain zostanie zaprezentowany w Wilnie już w przyszłym tygodniu

O projekcie LBChain, bo tak ma nazywać się litewska piaskownica regulacyjna dla fintechów wykorzystujących blockchain, było głośno wiosną ubiegłego roku. Wówczas Bank Litwy ogłosił rozpoczęcie prac nad tego rodzaju sandboxem. Mogliście przeczytać o tym m.in. tutaj. Teraz wiadomo o nim nieco więcej bo BL właśnie zapowiedział, że 6 lutego zaprezentuje szczegóły swojego projektu i rozpocznie kolejny etap prac nad nim.

Przeczytajcie także: Litwa zapowiada uruchomienie blockchainowej piaskownicy

Jak deklaruje w komunikacie litewski bank centralny LBChain będzie pierwszą na świecie blockchainową piaskownicą regulacyjną. Platforma ma umożliwiać testowanie nowych rozwiązań wykorzystujących łańcuchy bloków litewskim i zagranicznym instytucjom finansowym i startupom fintechowym. W pracach nad nowym sanboxem Bank Litwy korzystał z pomocy firm, wybranych, jak to określono, w procesie przedkomercyjnym. Zgłosiło się do tego dziewięć podmiotów, z których do dalszych prac zaproszono cztery, w tym spółkę IBM Polska.

Przeczytajcie także: KNF uruchomił stronę internetową dla fintechów

Z opublikowanej wczoraj przez Bank Litwy informacji wynika, że firmy zainteresowane testowaniem swoich usług w piaskownicy, będą mogły zgłaszać się w dniach 7-15 lutego. Kryteria, na podstawie których fintechy będą wpuszczane do sandboxu, zostaną zaprezentowane 6 lutego. Szansę na testy jako pierwsze zyskają przynajmniej trzy firmy. Projekt finansowany jest przez Bank Litwy, litewski rząd oraz Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies