Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To chyba pierwsza moneta w Polsce z wizerunkiem aplikacji. NBP upamiętnia ważną rocznicę PKO

Monetę z okazji setnej rocznicy powstania banku można kupić za 120 zł

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu srebrną, dziesięciozłotową monetę kolekcjonerską upamiętniającą przypadającą na rok 2019 setną rocznicę powstania PKO Banku Polskiego. Monetę wybito w liczbie 20 tys. sztuk. Można ją kupić w okręgowych oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 120 zł. Moneta wygląda tak:

Jak czytam w komunikacie prasowym banku centralnego, kompozycja monety to artystyczna wizja współczesnej bankowości zwróconej ku przyszłości. Uwagę ma przyciągać wizerunek ekranów urządzeń mobilnych, nakładających się, wielowarstwowych okien aplikacji, przechodzących między rewersem a awersem monety.

Przeczytajcie także: Oto pierwszy w Polsce banknot z kodem 2D

NBP pisze ponadto, że na monecie umieszczono elementy nawiązujące do postępującej cyfryzacji życia społecznego, w które wpisano liczby odnoszące się do skali działalności PKO. Na rewersie widoczne są także przenikające się postacie, symbolizujące powszechność usług banku i ich dostępność dla mieszkańców Polski. Na awersie godło RP otaczają kręgi symbolizujące świat technologii cyfrowej.

Przeczytajcie także: Wartość gotówki w obiegu wynosi już 220 mld zł

O ile się nie mylę, wprowadzona dziś do obiegu moneta jest pierwszą w Polsce przedstawiającą aplikację mobilną. Co ciekawe jednak nie jest to pierwszy raz, gdy NBP przy emisji, jak to się określa, znaków pieniężnych, eksperymentuje z nowoczesnymi technologiami. Kilka lat temu wprowadził również kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł, na którym umieszczono kod 2D. Dzięki niemu użytkownicy urządzeń mobilnych mogą zalogować się do specjalnego serwisu, w którym umieszczono informacje na temat technologii zastosowanych przy produkcji banknotu. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies