Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak to jest z nowym podejściem nadzoru do kryptowalut? BitMarket24 na liście ostrzeżeń KNF

To nie pierwsza giełda kryptowalut, przed którą ostrzega nadzór, ale chyba pierwsza jaka znalazła się na liście po utworzeniu departamentu ds. fintech

Biuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego poinformowało przed chwilą o dodaniu do listy tzw. publicznych ostrzeżeń kolejnej firmy prowadzącej giełdę kryprowalut. Tym razem chodzi o platformę BitMarket24. Na "czarną" listę KNF trafiły dwie spółki stojące za tą giełdą, a więc krakowska BitMarket24 sp. z o.o. oraz zarejestrowana w Londynie BM24 Ltd.

Przeczytajcie także: Abucoins na liście ostrzeżeń KNF

Jak czytam w komunikacie prasowym, przyczyną ogłoszonej dziś decyzji jest naruszająca ustawę o usługach płatniczych nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego.

KNF wyjaśnia dalej, że w ubiegłym roku opublikowano informację, że prowadzenie giełdy cyfrowych pieniędzy może się wiązać z koniecznością posiadania odpowiednich licencji. W wypadku BitMarket24 może chodzić o oferowanie tzw. wirtualnej portmonetki, w której przechowywane są środki klientów inwestujących w kryptowaluty. Prawdopodobnie nadzór uznał, że BitMarket24 oferuje portmonetkę, choć nie ma licencji krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: BitBay przenosi się na Maltę

Operator platformy BitMarket24 to nie pierwsza giełda kryptowalut w Polsce, która została przez KNF umieszczona na liście ostrzeżeń. Na początku ubiegłego roku los ten spotkał m.in. największą firmę tego rodzaju w Polsce, czyli BitBay czy Abucoins. Wydaje mi się jednak, że BitMarket24 jest pierwszą giełdą, jaka znalazła się na tej liście po utworzeniu w KNF departamentu ds. fintech. Jego kierownictwo zaś wielokrotnie deklarowało nowe podejście i zrozumienie dla biznesu kryptowalutowego. Wygląda więc na to, że deklaracje takie nie zmieniają dość zasadniczego podejścia nadzoru do interpretacji przepisów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies