Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cztery nowe firmy na liście małych instytucji płatniczych. Jest m.in. spółka Billona

Lista prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego liczy już 10 podmiotów

Billon Digital Services, Conceptia, Gerlionti oraz ePłatności. To cztery nowe firmy, które znalazły się w rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez KNF. Wraz z podmiotami, które do tej listy dopisane zostały wcześniej, liczy ona już 10 pozycji. Jest wśród nich np. operator uruchomionej niedawno aplikacji finansowej dla młodzieży Cashap.

Przeczytajcie także: Wysyp małych instytucji płatniczych

Definicja małej instytucji płatniczej została wprowadzona do polskiego prawa wraz z ostatnią nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nią aby działać w charakterze MIP, wystarczy uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym przez KNF, co ma być o wiele łatwiejsze, niż staranie się o licencję KIP. I chyba jest, bo w ciągu kilku miesięcy odpowiedni wpis udało się uzyskać już 10 firmom, podczas gdy proces zdobywania licencji KIP potrafi ciągnąć się latami. Trzeba jednak pamiętać, że działanie jako MIP ma i wady – mogą świadczyć usługi tylko na rynku polskim i w ograniczonej skali.

Przeczytajcie także: KNF uruchomił rejestr małych instytucji płatniczych

Większość podmiotów, które ostatnio zostały dopisane do listy MIP-ów nie jest mi bliżej znana. Z wyjątkiem może Billon Digital Services. To spółka z grupy Billona, który rozwija usługi oparte o technologię blockchain. Wśród nich wymienić można np. system płatności mobilnych czy rozwiązanie problemu tzw. trwałego nośnika w bankach. Kilka miesięcy temu Billon informował, że złożył wniosek także o licencję KIP w KNF.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies