Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wystartował system płatności mobilnych Blik

Mogą z niego korzystać użytkownicy aplikacji mobilnych sześciu banków

Blik to system płatności mobilnych, zarządzany przez spółkę Polski Standard Płatności. Została powołana przez kilka dużych banków w tym przez Aliora, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Millennium i PKO BP. I to właśnie klienci tych instytucji mogą od dziś korzystać z nowego rozwiązania. Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej prezes PSP Adam Malicki ogłosił komercyjny start systemu. – To dopiero początek budowy nowego standardu, ale to moment ważny bo po raz pierwszy mogą z tą usługą zetknąć się klienci – stwierdził Malicki.

Aby móc korzystać z Blika użytkownicy bankowości mobilnej wymienionych podmiotów powinni zaktualizować swoje aplikacje. Cześć banków już udostępniła ich nowe wersje, a część zrobi to wciągu najbliższych godzin.

Najważniejsze funkcjonalności Blika to możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz podejmowanie gotówki z bankomatów. W najbliższej przyszłości system ma też pozwalać na transakcje P2P, czyli pomiędzy użytkownikami telefonów. Inicjacja transakcji odbywa się każdorazowo poprzez podanie sześciocyfrowego kodu, generowanego przez aplikację wyposażoną w moduł Blik.

W pierwszej fazie w skład sieci akceptacji Blika weszły placówki handlowe, w których terminale do obsługi płatności dostarcza firma eService. Użytkownicy Blika mogą również dokonywać wypłat pieniędzy z bankomatów BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Millennium i PKO BP. Władze PSP deklarują, że sieć akceptacji Blika będzie się dynamicznie rozwijać. Zgodnie z ich zapowiedziami jeszcze w pierwszej połowie tego roku nowym systemem będzie można płacić w punktach handlowych, gdzie terminale obsługuje firma First Data Polska. Do niej należy marka PolCard. W tym samym czasie korzystającym z Blika udostępnione mają być bankomaty firmy IT Card, które funkcjonują pod rynkową marką Planet Cash. Natomiast dzięki umowom ze spółkami DotPay oraz PayPro płacić Blikiem będzie można w ponad 5 tys. sklepów internetowych.

W perspektywie kilku miesięcy dostęp do funkcji Blik dostać mają właściciele rachunków w trzech następnych bankach: Euro Bank, Getin Noble oraz NeoBank. Natomiast system ma zostać zaktualizowany i będzie pozwalać na inicjację transakcji poprzez moduł zbliżeniowy telefonu. Na rynek ma trafić też mPos, czyli aplikacja dla handlowców umożliwiająca przyjmowanie płatności na telefonie. Władze PSP zapowiedziały także wprowadzenie na rynek kas fiskalnych, pozwalających na przyjmowanie płatności bezpośrednio na tym urządzeniu, czyli bez konieczności używania terminala. Pojawić się ma również aplikacja płatnicza dla klientów tych banków, które nie posiadają własnych rozwiązań w tym zakresie.

Po tym jak Pekao rozpoczęło współpracę z MasterCardem przy rozwijaniu swojego systemu mobilnego PeoPay, Blik został właściwie jedynym na naszym rynku rozwiązaniem mogącym konkurować z globalnymi organizacjami płatniczymi. To dla niego wielka szansa choćby z tego powodu, że może być od nich tańszy. Z drugiej strony inicjacja transakcji poprzez kod wklepywany ręcznie w terminalu to archaizm w porównaniu z kartami zbliżeniowymi czy płatnościami mobilnymi opartymi o bezstykowość. Dla Blika kluczowa jest więc jak najszybsza zmiana sposobu działania. To moje zdanie. A co Wy na ten temat sądzicie? Zachęcam do komentowania.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies