Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Split payment wykorzystany przez hakerów. Pekao ostrzega przed spamem informującym o błędach w przelewach

Celem ataku jest przejęcie kontroli nad rachunkami bankowymi ofiar

Bank Pekao ostrzega swoich klientów przed fałszywymi wiadomościami e-mail zawierającymi informacje o błędnych przelewach za faktury split payment. Wiadomości wysyłane są z adresu przypominającego adres Pekao. Treść e-maili sugeruje, że na rachunek odbiorcy poczty trafił przelew, ale nie może być zaksięgowany. Aby mogło to się stać, należy potwierdzić dane swoje i nadawcy otwierając załącznik, którym ma być rzekomo faktura.

Przeczytajcie także: ING ostrzega przed mejlami z fałszywymi fakturami

Jak pisze Pekao, po otwarciu załącznika urządzenie ofiary może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Dzięki niemu przestępcy mogą śledzić działania użytkownika komputera lub próbować przejąć dostęp do danych pozwalających na logowanie i autoryzację w bankowości internetowej. Osobom, które otworzyły takie załączniki, bank zaleca, aby nie logowały się z tego komputera na rachunek, a jeżeli takie logowania już wykonały – aby niezwłocznie zweryfikowały operacje na rachunku, zmieniły hasło korzystając z innego, bezpiecznego urządzenia lub zablokowały dostęp do bankowości internetowej.

Przeczytajcie także: QRecorder. Nowa aplikacja wykradająca dane bankowe

Split payment to nowe na polskim rynku rozwiązanie umożliwiające podział płatności za faktury VAT. Dzięki temu mechanizmowi kwota netto płatności trafia na dotychczasowy rachunek beneficjenta. Natomiast VAT – na oddzielne konto, do którego właściciel ma ograniczony dostęp. Środkami zgromadzonymi na nim może np. uregulować podatek należny urzędowi skarbowemu, ale nie może ich wypłacić i przeznaczyć np. na inwestycje czy kapitał obrotowy. Większość banków w Polsce otworzyła swoim klientom firmowym rachunki split payment automatycznie po wejściu w życie ustawy latem bieżącego roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies