Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Integratorzy płatności internetowych chcą zmian w ustawie o split payment, bo przepisy dyskryminują karty i pay by linki

Firmy zrzeszone w Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności będą zabiegać o nowelizację ustawy o VAT

1 lipca bieżącego roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające rozwiązanie o nazwie split payment. W skrócie chodzi w nim o to, aby płatność z tytułu wystawionej faktury była podzielona na dwie części. Kwota netto ma trafiać na dotychczasowy rachunek wierzyciela, natomiast kwota podatku VAT – na wydzielone konto, do którego wierzyciel będzie miał utrudniony dostęp. Czyli będzie mógł z niego np. zapłacić VAT należny urzędowi skarbowemu, ale nie będzie mógł np. sfinansować z niego inwestycji.

Przeczytajcie także: Sejm uchwalił ustawę o split payment

Problem polega jednak na tym, że aby zrealizować płatność za fakturę, zgodnie z przepisami o split payment należy dokonać jej za pomocą tradycyjnego przelewu. Inne instrumenty, a więc np. karty płatnicze czy przelewy typu pay by link są z tego rozwiązania wykluczone. – Powoduje to brak możliwości udostępnienia klientom natychmiastowych rozliczeń w zgodzie z przepisami o podzielonej płatności – mówi Adrian Witkowski z zarządu PONIP.

Organizacja będzie więc zabiegać o zmianę przepisów w tym zakresie. – Aktualnie diagnozujemy rozwiązania techniczne, które mogłyby umożliwić przekazywanie komunikatów split payment przez systemy organizacji płatniczych lub inne systemy płatności – mówi Andrzej Poniński, szef PONIP. Na razie przygotowano wytyczne do ustawy w obecnym kształcie. Organizacja sugeruje m.in. swoim członkom, by zwracali się do banków o uruchomienie dwóch rachunków VAT: jednego dla rozliczeń z konsumentami, drugiego – do obsługi akceptantów.

Przeczytajcie także: Przygotujcie się na split payment

– Zwracamy uwagę, że zgodnie z prawem instytucja płatnicza nie może łączyć środków pieniężnych klientów i akceptantów ze środkami własnymi. Na podstawie ustawy o podzielonej płatności banki otwierać będą jednak jeden rachunek VAT dla wszystkich kont danej instytucji w banku. Sugerujemy więc otwieranie odrębnych rachunków VAT-owskich do obsługi płatności akceptantów i użytkowników. Tym bardziej, że rachunki takie z mocy ustawy otwierane są bezpłatnie – podkreśla Andrzej Poniński.

PONIP to organizacja, która powstała w 2011 roku. Zrzesza 25 dostawców usług i rozwiązań płatniczych w Polsce. Podstawowym celem PONIP jest ochrona wspólnych praw i reprezentowanie interesów członków wobec rynku, organów administracji publicznej oraz innych instytucji. Organizacja zaangażowana jest głównie w procesy legislacyjne, ale wydaje także rekomendacje oraz bierze udział w pracach zespołów przy ministerstwach i organach administracji publicznej.

Fot. Pexels

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies