Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Co drugi mejl w Waszych skrzynkach to niebezpieczny spam

Cyberoszuści wzięli na celownik osoby zainteresowane trzęsieniem ziemi w Nepalu, wyborami prezydenckimi w Nigerii oraz olimpiadą w Rio de Janeiro

Z najnowszego raportu Kaspersky Lab – „Spam i phishing w II kwartale 2015 r.” – wynika, że w drugim kwartale 2015 r. w niechcianej korespondencji e-mail dominowały oszukańcze wiadomości związane z rzeczywistymi wydarzeniami.

Chociaż odsetek niechcianych wiadomości w ruchu e-mail zmniejszył się o 5,8 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego kwartału (z 59,2 proc. do 53,4 proc.) to w II kwartale 2015 r. znacznie umocnił się trend wykorzystywania globalnych wydarzeń w wiadomościach spamowych.

Przeczytaj także: ZBP chce, by banki zrezygnowały ze zdalnej aktywacji kont

Niektóre wysyłki zawierały fałszywe wiadomości proszące odbiorców o datki dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. W innych masowych wiadomościach oszuści próbowali zwabić odbiorców sumą 2 milionów dolarów, którą nowo wybrany prezydent Nigerii był rzekomo gotowy przelać w ramach rekompensaty.

Kolejne wysyłki zawierały fałszywe powiadomienia o wygranej na loterii w postaci biletów na Igrzyska Olimpijskie w Brazylii w 2016 r., za pomocą których cyberprzestępcy chcieli skłonić odbiorców, aby przekazali oszustom swoje dane osobowe, rzekomo w celu odebrania „wygranej”.

Przeczytaj także: O tym, jak banki robią na złość hipsterom

Na szczycie rankingu szkodliwych programów przesyłanych za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Jest to fałszywa strona internetowa, którą przestępcy wysyłają pocztą elektroniczną, a która imituje ważne powiadomienie pochodzące z banku, sklepu internetowego, czy autora używanego przez odbiorcę oprogramowania. Użytkownik podaje swoje dane osobiste, które są następnie przesyłane cyberprzestępcom.

Największym źródłem spamu nadal są Stany Zjednoczone (14,59 proc.) i Rosja (7,82 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się Chiny, z których pochodziło 7,14 proc. globalnego spamu. Natomiast najczęściej atakowani są mieszkańcy Niemiec (19,59 proc.) i Wielka Brytania, lider rankingu w I kwartale 2015 r., (6,31 proc.).

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies