Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF: wirtualna piaskownica regulacyjna ruszy na przełomie września i października

Nadzór nie stworzy odrębnej infrastruktury do testowania rozwiązań fintechów tylko wykorzysta m.in. akceleratory startupów

Komisja Nadzoru Finansowego ujawniła nieco szczegółów na temat swoich planów dotyczących uruchomienia polskiej piaskownicy regulacyjnej. Jak już zapowiadano wcześniej, na początku rozwiązania fintechów będą testowane wyłącznie w środowisku wirtualnym, czyli bez użycia prawdziwych środków finansowych. Ponadto nadzór będzie przyglądał się pracy fintechów współpracując z tzw. operatorami piaskownicy, na przykład akceleratorami innowacji. Tak więc na razie KNF nie stworzy własnej infrastruktury do testowania rozwiązań fintechowych.

– Chcemy wykorzystać już istniejące struktury. Operatorem piaskownicy może być spełniający kryteria akcelerator, ale też takie podmioty jak stowarzyszenia czy fundacje – powiedział mi podczas dzisiejszego otwarcia akceleratora innowacji RBL Start Alior Banku, Artur Granicki, dyrektor departamentu innowacji finansowych w KNF. Dodał, że pod koniec września urząd rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń od chętnych do zaistnienia w roli operatora piaskownicy podmiotów.

Przeczytajcie także: Przyspieszenie w sprawie piaskownicy regulacyjnej

Jakie kryteria będzie musiał spełniać podmiot, by zyskać status operatora piaskownicy i współpracować z KNF? Operator, na przykład akcelerator startupów będzie musiał zapewnić środowisko informatyczne przystosowane do testowania nowych rozwiązań. KNF będzie wymagał także wykwalifikowanej kadry z doświadczeniem w zakresie takich działań i raportowania wyników testów do KNF. Operator ma wspierać startupy w procesie pozyskiwania finansowania.

Dzięki udziałowi w programie fintech uzyska możliwość konsultacji z KNF w kwestiach prawno-regulacyjnych, w tym licencyjnych. Skorzysta też z uproszczonej ścieżki licencyjnej dla tych podmiotów, które planują rozpoczęcie działalności na rynku regulowanym. Testy trwające od 3 do 12 miesięcy mają być jednocześnie okresem, w którym nadzór przeanalizuje działalność podmiotu. Ma to znacznie skrócić formalny proces uzyskania licencji.

Przeczytajcie także: KNF chce, by Revolut starał się o polską licencję

Natomiast na polską piaskownicę regulacyjną z prawdziwego zdarzenia, czyli taką, w której fintechy mogą testować swoje rozwiązania w ograniczonym zakresie pod ścisłym nadzorem regulatora, ale w prawdziwym środowisku finansowym, przyjdzie jeszcze poczekać. – Chcielibyśmy, aby piaskownica regulacyjna działająca na przykład tak jak ta w Wielkiej Brytanii została uruchomiona pod koniec 2018 r. Do tego potrzebne są jednak zmiany prawne – przyznał Granicki.

Wirtualna piaskownica regulacyjna to kolejny projekt KNF, który ma pomóc innowacyjnym firmom w rozpoczęciu działalności na rynku finansowym w Polsce. Nadzór chwali się, że z działającego już od kilku miesięcy programu Innovation Hub skorzystało ok. 50 podmiotów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies