Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spotkania były, ale Revolutowi niczego nie obiecywano. Oświadczenie KNF w sprawie tekstu Cashless

Polski nadzór podkreśla, że żaden podmiot ubiegający się o tutejszą licencję nie może liczyć na specjalne traktowanie

Komisja Nadzoru Finansowego wydała oświadczenie, w sprawie mojego wczorajszego tekstu o Revolucie. Napisałem w nim o przebiegu dwóch spotkań, jakie w ostatnim czasie odbyli przedstawiciele brytyjskiego fintechu z władzami polskiego nadzoru finansowego. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że KNF-owi bardzo zależy na tym, by Revolut, który w obliczu nadchodzącego Brexitu musi ubiegać się o licencję w którymś z krajów pozostających w Unii Europejskiej, złożył dokumenty właśnie w Polsce. Fintechowi obiecano ponoć, że proces jej uzyskania przebiegnie sprawnie i szybko oraz że nadzór dysponuje odpowiednimi zasobami, by tak się właśnie stało.

Przeczytajcie także: Dwie różne twarze nadzoru

Kilka godzin po publikacji tekstu w serwisie Cashless rzecznik KNF, Jacek Barszczewski poprzez Twittera opublikował oświadczenie, w którym napisał, że przywołana przeze mnie nieoficjalna relacja z przebiegu spotkania nie oddaje faktycznego stanowiska komisji zaprezentowanego przedstawicielom spółki Revolut.

– Spółce Revolut nie została wydana żadna promesa ani obietnica uzyskania licencji czy szczególnego traktowania w trakcie ewentualnego procesu licencyjnego. Intencją KNF jest otwartość na konsultacje i dbałość o rozwój wszystkich podmiotów z branży fintech chcących rozpocząć działalność w Polsce i wszystkie podmioty są wspierane przez KNF w jednakowy sposób, a żaden z nich nie jest traktowany w sposób uprzywilejowany – czytam w oświadczeniu KNF.

Przeczytajcie także: KNF apeluje do brytyjskiego regulatora rynku, by zwiększył nadzór nad Revolutem

Jeśli ktokolwiek po przeczytaniu mojego tekstu odniósł wrażenie, że sugeruję, jakoby sprawa wydania licencji była z góry przesądzona, to wyjaśniam, że nie taka była moja intencja. Nigdzie też nie napisałem, że KNF wydał promesę uzyskania licencji czy obiecał specjalne traktowanie. No chyba, że proces związany z uzyskaniem licencji w Polsce zazwyczaj nie przebiega sprawnie i szybko oraz nadzór nie dysponuje odpowiednimi zasobami, by tak się stało.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies