Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Odbieracie SMS-y na komputerze? Alior ostrzega, że nowa usługa Google może narazić na utratę pieniędzy

Odbieranie SMS-ów w przeglądarce pozwala na zlecanie i zatwierdzanie przelewów na jednym urządzeniu, co stwarza nowe ryzyko defraudacji pieniędzy

Alior w komunikacie wystosowanym do swoich klientów pisze o nowej usłudze wprowadzonej przez firmę Google. Mowa o rozwiązaniu umożliwiającym użytkownikom telefonów z systemem Android odczytywanie i wysyłanie wiadomości SMS za pośrednictwem przeglądarki na komputerze. Do aktywacji tej usługi wystarczy zeskanowanie telefonem kodu QR prezentowanego na stronie internetowej.

Przeczytajcie także: Policja rozbiła szajkę złodziei internetowych

Dzięki swego rodzaju sparowaniu smartfona z komputerem przychodzące SMS-y można odczytywać na komputerze, z którego można także wysyłać krótkie wiadomości tekstowe. To wygodna i przydatna w niektórych sytuacjach usługa, ale jak zauważa Alior, generuje dodatkowe ryzyko dla osób korzystających z bankowości elektronicznej. Pozwala bowiem na zlecanie transakcji płatniczych i ich autoryzację hasłami jednorazowymi wysyłanymi w SMS-ach z jednego urządzenia.

Przeczytajcie także: Polacy nie boją się cyberataków

W związku z powyższym Alior radzi klientom, aby nie korzystali z nowej usługi Google’a na urządzeniach niezaufanych, a więc np. zlokalizowanych w kafejkach internetowych. Zaleca także, aby do logowania na konto internetowe używali innego komputera niż ten, na którym odbierają SMS-y. Powinni też zachować ostrożność w sytuacji, gdy otrzymają prośbę o zainstalowanie nowej aplikacji do wiadomości SMS lub zeskanowanie kodu QR za pomocą swojego smartfona. Może to być próba sparowania telefonu z komputerem będącym w posiadaniu cyberzłodziei.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies