Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O krok bliżej do prawdziwej e-administracji. Sejm przyjął ustawę, która ułatwi korzystanie z publicznych usług cyfrowych

Mowa o prawie, które umożliwi utworzenie tzw. węzła krajowego. Dzięki niemu do wszystkich portali publicznych będzie można logować się jednym hasłem

Wczoraj Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, pozwalającą na utworzenie węzła krajowego. To rozwiązanie, dzięki któremu obywatele korzystając z wybranego przez siebie sposobu identyfikacji będą mogli logować się do wszystkich usług cyfrowych oferowanych przez instytucje publiczne, takie jak urzędy gmin, sądy, starostwa powiatowe, itd.

Przeczytajcie także: Profil Zaufany już nie będzie potrzebny

Takim wybranym sposobem identyfikacji będzie mógł być np. system bankowości internetowej. Zatem dzięki loginowi i hasłu do rachunku osobistego prowadzonego przez dowolny bank będziecie mogli logować się do portali oferowanych przez wszystkie jednostki administracji podłączone do węzła krajowego. Takie jest przynajmniej założenie i cel obrany przez twórców ustawy. Jak on zostanie zrealizowany w praktyce, okaże się w przyszłości.

Przeczytajcie także: Profil Zaufany nieprędko zmieni się w eGO

Wiadomo natomiast, że na opisywaną tu ustawę z niecierpliwością czeka m.in. KIR, który buduje usługę mojeID. mojeID ma pozwalać na potwierdzanie tożsamości klientów korzystających z usług cyfrowych prywatnych firm. Tu też ma być wykorzystywany login i hasło z bankowości internetowej. Utworzenie węzła krajowego pozwoli na to, by za pomocą usługi mojeID logować się także na stronach instytucji publicznych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: MOJEID, KIR

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies